Азнакайда таҗиклар җәмгыяте җитәкчесе сайланды

2018 елның 11 октябре, пәнҗешәмбе

2018 елның 10 октябрендә Азнакай шәһәренең Халыклар дуслыгы йортында Таджикларның Татарстан Республикасында «Сомониён» җитәкчеләре белән очрашу узды.

Азнакай район Советы аппараты җитәкчесен Халиуллин Айдар Фандас улыны тыңладылар. Ул милли – мәдәни җәмгыятьләрнең милли бәйрәмнәрдә һәм күпмилләтле концертларда катнашуына һәм эшчәнлегенә җентекләп тукталды, шулай ук миграция хезмәткәрләре, хокук саклау структуралары һәм хакимият органнары вәкилләре белән уртак эш алып баруы турында сөйләде. Шулай ук Азнакай муниципаль районында эшләп килүче милли-мәдәни һәм иҗтимагый оешмалар турында сөйләде, Татарстан Республикасында милләтара һәм конфессияара татулыкны саклауда аларның ролен бәяләде. Таҗик җәмгыятенең һәр әгъзасының сайлау процессында катнашуының мөһимлеген һәм зарурлыгын исәпкә алып, ачык тавыш бирү нигезендә, таҗикның «Дусти» җәмгыяте җитәкчесен сайлаулар үткәрергә тәкъдим итте.

Таджикларның Татарстан Республикасында " Сомониен» милли иҗтимагый оешмасы рәисе Гадоев Хикмәтулло Ташриф улы барлык катнашучыларның игътибарын җитәкчене сайлау җәмгыятьнең һәр әгъзасының бурычы булуына юнәлтте. Ул билгеләп үткәнчә, булачак җитәкче ватандашларның хөрмәтеннән файдаланырга тиеш, җәмгыять җитәкчесенә миграция законнары мәсьәләләрен хәл итүдә зур җаваплылык йөкләнә.

Таджикларның Татарстан Республикасында " Сомониен» милли иҗтимагый оешмасы рәисе урынбасары Асоев Абдулхамид Хафиз улы рәисне хуплады һәм киләсе җитәкче үз телен, мәдәниятен һәм гореф-гадәтләрен саклау өчен халыкны популярлаштыру юнәлешендә барырга тиеш дип ассызыклады.

Азнакай муниципаль районының «мәдәни үзәге» муниципаль бюджет учреждениесе директоры Николаева Гүзәл Фоат кызы төрле оештыру мәсьәләләрен хәл итүдә җитәкче ролен билгеләп үтте һәм таҗикның «Дусти» җәмгыяте җитәкчесе-Назиров Фирүз Солтан улы.

Бер тавыштан таҗикның «Дасти» җәмгыяте җитәкчесе - Назиров Фирүз Солтан улыны рәсми рәвештә раслау турында карар кабул ителде.