Бүген, 15 майда, Азнакай районында берничә экологик чара үткәрелде

2019 елның 15 мае, чәршәмбе

1) Мәсгут авыл җирлегендә Агач утырту

Инде берничә ел дәвамында Азнакай районының Мәсгут авыл җирлегендә күпләп агач утырту оештырыла. Авылны урман белән әйләндереп алу инициативасы белән Рафиковлар гаиләсе чыгыш ясады. Үсентеләрне алар да үз акчаларына сатып алганнар. Берничә елдан соң " үпкә планетасы» н яңадан торгызу матур традициягә әверелде, район хакимияте, «Бердәм Россия»партиясе актив ярдәм күрсәтә башлады. Быел агач утыртуга авыл халкы икенче тапкыр чыга инде.  Бу вакыт эчендә генә дә 13 гектардан артык җир утыртылган иде.

2) «Чиста яр» акциясе

Азнакайда Манаузка елгасын чистартуга 7 нче мәктәп укучылары, педагоглар, экологлар чыкты. Яңгыр да, салкын да тәртип урнаштырырга комачауламады. Елга гараж кооперативы аша ага һәм намуссыз кешеләр аңа көнкүреш калдыкларын ташлый. Бөтен территория шешә һәм Иске шиналар белән пычранган. 7 нче мәктәптә үзләренең экологик отряды оештырылды, ул шәһәр һәм районның барлык чараларында да актив катнаша. Әйтик, күптән түгел «Каенлык» чишмәсе территориясендә балалар 70тән артык сыерчык оясы ясадылар һәм элделәр.

3) «Чатыр-тау» - урман утырту

2019 нчы Азнакай районында Чатыр-тау тавы елы дип игълан ителде.  Шулай ук табигый заказчыга 20 ел тула.  Бу датага заказчы зур бүләк алды - аның территориясендә 40000 нән артык агач барлыкка киләчәк. Татарстанда беренче тапкыр Азнакай районы «Урман бер-береңә бүләк ит»экологик программасында катнашты.  Тышкы йогынтыдан зыян күргән урманнарны торгызуга юнәлдерелгән әлеге акцияне «Почта Банк»оештыра. 200 дән артык кеше 10 гектар мәйданда агачлар утыртты. Тыюлык өчен бу вакыйга бик зур әһәмияткә ия.  нәкъ менә Урман утырту туфракның чокыр-баллы эрозиясен булдырмый калырга мөмкин. Үсентеләр булдыру эрозиядән туфракны саклый, шулай ук экологик хәлне яхшырта. Заказник - йорт өчен төрле уникаль хайваннар, кошлар. Татарстанда бердәнбер булган аның территориясендә уза торган Старле елгасында форель су ала. Чатыр тау-Азнакай районының гына түгел, бөтен халыкларны да энҗе бөртеге.