Коткаручы һәм офицер-диңгезче батырлык дәресе үткәрделәр.

2020 елның 21 феврале, җомга

Хәрби-патриотик айлык кысаларында Азнакайның 7 нче мәктәбе педагоглары башлангыч сыйныф укучыларын гамәлдәге МЧС коткаручысы һәм хәрби-диңгез флоты отставкадагы офицеры белән очраштырдылар, алар балалар өчен Ватанны саклаучылар көненә багышланган дәрес үткәрделәр.

"Кадерле балалар! Тиздән илебез өчен мөһим бәйрәм-Ватанны саклаучылар көне килеп җитәчәк. Бу сезнең бәйрәмегез дә, Сез бит малайлар, безнең булачак сакчыларыбыз, безнең өметебез!. Янгын сүндерү-коткару бүлеге башлыгы урынбасары Александр Никулин балаларны сәламләде, ә аннары Төньяк флотта хезмәт итү, диңгез походлары турында хатирәләре белән уртаклашты, матросларнын ничек хезмәт итүен, хәрби кораблар экипажларында нык дуслык һәм иптәшлек традицияләре турында сөйләде. Хәрби-диңгез офицеры хезмәте турында балаларга отставкадагы 3 ранг капитаны Мөкимов Рамдист сөйләде, үзенең чыгышында ул үсеп килүче буынны патриотик тәрбияләү темасына кагылды. Россия Хәрби-Диңгез Флотының сугышчан бурычларын, хәрби диңгезче булуны, диңгез офицерлары ничек хезмәт итулэре турында. Ерак океан походлары турында, аларда булырга туры килде хезмәт иткән елларда. Петр Беренче чорыннан сакланып калган флотның данлы хәрби традицияләре, хәрби диңгезчеләрнең батырлыгы турында. Бу хакта Рамдист Фоатович булачак сакчылар белән сөйләште.

Малайлар офицерның үзенчәлекле диңгез формасы, хәрби диңгезче мундирасындагы бүләкләр белән кызыксындылар, кортик турында сөйләүләрен сорадылар, матрос эзсезлеген бик теләп карадылар. Очрашу кызыклы һәм мавыктыргыч үтте.