Актүбәдә Россиядә Хәтер һәм Дан елын һәм ТАССР төзелүнең 100 еллыгын ачтылар

2020 елның 27 гыйнвары, дүшәмбе

2020 ел - безнең ил өчен үзенчәлекле ел. Бөек Ватан сугышында Җиңүнең 75 еллыгы һәм ТАССР төзелүнең 100 еллыгы. Тантаналы ачылыш мәдәният йортының концерт залында узды. Гагарин Ю., Актүбә ш.т. б. 24 гыйнвар. Россиядә Хәтер һәм Дан елын һәм Татарстанда ТАССР төзелүнең 100 еллыгын ачу тантанасында катнашучыларны Азнакай муниципаль районы башлыгы урынбасары Наҗәт Мәсгут улы Нәгыймов һәм штп башлыгы сәламләде.Актүбә Роза Алмас кызы Галеева актүбәлеләрне елның истәлекле вакыйгалары белән котлады һәм Россия, Татарстан, Азнакай районы һәм безнең бистәнең чәчәк атуына өлеш кертүчеләргә рәхмәт белдерде, яңа хезмәт уңышлары һәм казанышлар теләде. ТАССР йөзьеллыгы-республика һәм аның күпмилләтле халкы өчен әһәмиятле чор. Татарстан һәм аның башкаласы Казан Россия тарихының борылыш мизгелендә шактый роль уйнады. Бөек Ватан сугышы елларында ТАССР башкаласы бөтен илдән күп кенә эвакуацияләнгән предприятиеләрне һәм хезмәт коллективларын кабул итә. Җиңүгә Азнакай районының Бөек Ватан сугышы ветераннары да зур өлеш кертте. Кызганычка каршы, бүгенге көндә алар 23 кеше калган, шуларның өчесе - актүбәлеләр Әхмәтшин Якуб Исхак улы, Шиһапов Фатыйх Фәттах улы һәм Сабирҗанов Шамил Әхтәм улы. Җиңү Көне!  «Бу бәйрәмдә горурлык, шатлык һәм кайгы. Бу ихлас, ачык хисләр миллионлаган кешеләрне, барлык буынны берләштерә", - дип билгеләп үтте Президент Владимир Владимирович Путин. «Татарстан Республикасының үткәне данлыклы. Безнең горурланырлык нәрсәләребез бар һәм, әлбәттә, омтылырлык нәрсәләр бар. Чөнки Татарстан уңышларының нигезендә күп буыннарның иҗади хезмәте ята", - дип билгеләп үтте республика Президенты Рөстәм Миңнеханов. Бүген Татарстан-алдынгы һәм икътисади яктан уңышлы төбәк, ул көчле Россия төзелешенә эзлекле рәвештә ярдәм итә. Россиядә Хәтер һәм Дан елын һәм ТАССРның 100 еллыгына багышланган тантаналы чарага Азнакай шәһәре артистлары чакырылган иде, алар тамашачыларга иң яхшы чыгышларын бүләк иттеләр, шулай ук концертта безнең бистә артистлары да катнашты. Безнең арада яшәүче ветераннарга дан һәм түбән баш иябез. Җирдә мәңгелек тынычлык булсын өчен миллионлаган кеше һәлак булды.  Ә безнең бурыч-онытмау!