Татарстан Республикасы территориясе өстендә күктә көзге интерференция башлана

2020 елның 24 сентябре, пәнҗешәмбе

27.09.2020 елдан 20.10.2020 елга кадәр вакыт интервалында 11:37дән 12:41кә кадәр Татарстан Республикасы территориясе өстендә күктә көзге интерференция башлана. Күпчелек цифрлы эфир телевидениесе кулланучылар, үзгәрешләр сыйфатында сурәтләрен курмичәкләр. Кайбер очракларда кыска вакытлы «туңу», аның пиксельләргә таралуы, тулы югалуы мөмкин. Телесигналны һәр торак пунктта трансляцияләү графигын ртрс.рф сайтында һәм «Телегид»кушымтасында карарга була.

Интерференция туа башлагач, кояш нәкъ артта элемтә спутник. Кояш-көчле радиодулкын чыганагы, һәм сигналлар спутник сигналын «яктырта». Бу күренешнең асылын аналогия аша күз алдына китерү җиңелрәк: әгәр шәм артында прожектор кабызырга, шәм булачак сизелмичә дә агымында света. Кояшның элемтә юлдашы һәм җир кабул итү станциясе белән турыдан-туры линиядә урнашуы берничә минут дәвам итә, аннары Җир әйләнәсе тирәсендә элемтә иярченнәре «кояш яктысы»аркасында китә. Интерференция вакытында телевизор экраннарында сурәтләр югалырга яки коелырга мөмкин. Тик бу озак дәвам итә — берничә секундтан 10 минутка кадәр.
Кояш интерференциясе елга ике тапкыр: яз һәм көз айларында, Бу Кояш тирәли җир әйләнеше һәм җир көзенең авышуы белән бәйле. Иң элек, аналог телетапшыруы вакытында, кояш яктыртышы телесигналны кичерде һәм массакүләм телетрансляцияләрдә өзеклекләр тудырды.
2019 ел ахырына кадәр Россия халкы үзәк телевидениене бары цифрлы форматта гына карый. Цифрлы технологияләр телепрограммалар кабул итүгә интерференция йогынтысын шактый киметергә мөмкинлек бирде. Әмма кояш тәэсиреннән бөтенләй котылырга мөмкин түгел, һәрхәлдә, әлегә.

Һәр торак пунктта интерференция мизгелләре графигы (теле - һәм радиопрограммалар трансляциясе мөмкин булган өзеклекләрдән тыш) РТРС сайтында «телерадиоканалларны вакытлыча өзү» бүлегендә һәм телетамашачы Кабинетында, шулай ук «телегид» мобиль кушымтасында «тапшырулар»өстәмә битендә басыла.

«Телегид " - телевизион эфирда күп функцияле виртуаль чыбыкчы: һәр тапшыру турында өстәмә мәгълүмат булган 20 мәҗбүри телеканал тапшыру программасы, телевизор һәм цифрлы эфир телевидениесен кабул итүгә антена урнаштыру буенча җитәкчелек. "Телегид" кушымтасы кулланучылар өчен бушлай, аны Аpp Store һәм Play Market аша күчереп алырга була