Татарстан Республикасы территориясендә гадәттән тыш хәлләр барлыкка килү һәм үсешенең көндәлек оператив фаразы (15.01.2021 ел)

2021 елның 14 гыйнвары, пәнҗешәмбе

Татарстан Республикасы территориясендә һәм Казанда 15 гыйнварда төнлә урыны белән көчле кар, буран, күз күреме 500-1000 метрга кадәр начараю белән, көньяк-көнчыгыштан исүче җилнең тизлеге секундына 16 метрга кадәр җитәргә мөмкин, юлларда кар көртләре. 1. Татарстан Республикасы буенча метеорологик хәлнең 2021 елның 15 гыйнварына фаразы: Болытлы, көндез аязучан болытлы. Төнлә һәм иртән кар, урыны белән көчле, аерым районнарда буран. Көндез бераз кар.Җил көньяк-көнчыгыштан секундына 5-10 метр, төнлә урыны белән көчәйгәндә 16 метрга кадәр..-15˚. Көндез максималь һава температурасы -8..-13˚. Юлларда бозлавык, урыны белән кар көртләре.

Халыкка тәкъдимнәр Буранлы Әгәр сез бинада: бары тик аерым очракларда гына биналардан чыгасыз; әгәр шундый ихтыяҗ барлыкка килгән икән, гаилә әгъзаларына яки күршеләргә, сез кая барасыз һәм кайчан кайтасыз; тырышыгыз түгел чыгарга ялгызы гына хәл итә. Әгәр сез юлда: зур юллар һәм шосселар буенча гына хәрәкәт итегез; машинадан чыкканда аннан күрмәүдән читкә китмәгез; төзек булмаган яки бик начар күргәндә: юл читендә тукталыгыз, тревога сигналын өзек тавышлар белән бирегез, капот күтәрегез яки якты тукыманы антеннага элегез, автомобильдә ярдәм көтегез. Мотор оставьте включенным, проткрыв пыяла белән тәэмин итү өчен вентиляция һәм булдырмау агулану угарным газом.