Консультация - Татарстан Республикасы территориясендә метеорология күренешләренең интенсивлыгы турында кисәтү

2021 елның 26 гыйнвары, сишәмбе

18 сәгатьтән. 26 гыйнварда 18 сәгатькә кадәр. 27 гыйнвар 2021 ел.

- төнлә һәм иртән томан,

- иртән һәм көндез көньяктан исүче җилнең тизлеге секундына 16 метрга кадәр.,

- юлларда бозлавык.

Татарстан Республикасы буенча Русия ГТХМ Баш идарәсе киңәш итә:

Кар, юеш кар рәвешендәге явым-төшемнәр нәтиҗәсендә һава температурасы уңай билгегә кадәр күтәрелеп, кар массалары һәм биналарның түбәләреннән боз төшү, шулай ук милеккә матди зыян китерү белән бәйле бәхетсезлек очраклары килеп чыгу ихтималы бар.

Коммуналь хезмәтләргә түбәләрне, подъезд козырекларын кардан чистарту таләпләрен үтәүгә аеруча зур игътибар бирергә кирәк. Бигрәк тә кешеләр күп була торган социаль әһәмиятле объектлар.

Гражданнарны аеруча игътибарлы булырга чакырабыз. Урамнар буенча хәрәкәт иткәндә боз сөңгеләре һәм карлары элеп торган йортлардан ераграк торырга, алар янында автотранспорт куярга ярамый.

Торак төзелеше шартларында коммуналь хезмәтләр куйган коймаларга игътибар итмәскә кирәк, анда боз сөңгеләре эленә яки түбәләрне кардан чистарту бара.

Биналарның түбәләреннән кар төшү куркынычы янаганда төп киңәшләр һәм саклык чаралары:

- кар төшү мөмкин булган түбәле йортлар янына якын килмәгез, мондый урыннарда булырга рөхсәт итмәгез.;

- карнизларында боз сөңгеләре һәм кар өеме барлыкка килгән корылмалар янында автомобильләр калдырмаска;

- куркыныч урын коймалары булган очракта киртәләрне үтәргә түгел, ә куркыныч урыннарны башка юл белән узып китәргә тырышырга кирәк;

- урам буйлап наушникларда йөрмисез, түбәдән егылып төшкән кар тавышын ишетмәссез.

Мөһим! Тротуар буенча хәрәкәт вакытында сез шикле тавыш ишеткәнсез икән-туктарга, баш күтәрергә һәм нәрсә булганын карарга ярамый. Бәлки, бу кар яки боз балыгы җыены. Бинадан да качарга ярамый. Диварга мөмкин кадәр тизрәк ияләшергә кирәк, түбәнең козырек каплау булачак.

Игътибарлы булыгыз! Түбәдән төшкәч, кар һәм боз түбәнең уртасыннан да төшәргә мөмкин, шуңа күрә тротуарда элек егылып төшкән кар эзләре яки бозлы калкулыклар күренсә, боз сөңгеләреннән коелган судан булса, бу әлеге урынның куркыныч булуын күрсәтә.

Томанда:

Табигатьтә актив ял итәргә яратучыларга үзләре белән төзек элемтә чаралары, навигация приборлары булырга киңәш ителә.

Томан юл хәрәкәтендә катнашучыларның барысына да җитди куркыныч тудыра.

Машина йөртүчеләргә машиналар арасындагы дистанцияне арттырырга, кинәт тоткарлыксыз калырга кирәк. Тукталыш кирәк булганда тизлекне салмак кына киметергә кирәк. Тоткарлаган вакытта берничә тапкыр нажать на педаль тормоза, шуның белән сигнал бирде, предупреждающий машина йөртүчеләр, алар движутся сезнең өчен. Автомобильнең техник торышына, бигрәк тә тормоз системасына, шиннарның торышына игътибар итәргә кирәк. Бөтен оптика эш хәлендә булырга тиеш. Тукталышларда югары күренешле жилет кулланырга.

Ерак араларга барудан баш тартыгыз.

Җәяүлеләргә киңәш ителә:

1. Урамнар һәм юллар аркылы чыкканда игътибарлы булырга;

2. Урамны җәяүлеләр өчен билгеләнгән урында гына кисәргә;

3. Машиналар йөрү өлеше өчен, мөмкин булганча, җир өсте яки җир асты җәяүлеләр кичүләре генә файдаланырга кирәк;

4. Хәрәкәт итүче транспорт алдыннан трассаны узмаска;

5. Транспорт агымын каршылап кына хәрәкәт итәргә;

6. Югары күрүчәнлек жилетын кулланырга яки кием-салымга яктылыкны кире кайтаручы элементларны беркетергә.

Җәяүлеләргә урамны җәяүлеләр өчен билгеләнгән урында гына кисәргә киңәш ителә. Хәрәкәт итүче транспорт алдында юл үтмәскә кирәк, чөнки юл катламы тайгак булу сәбәпле, автомобильнең тормоз юлы шактый арта. Бары тик транспорт агымын каршылап кына хәрәкәт итәргә. Киемдә яктылык кайтаргыч элементлар куллану.

Йөртүчеләргә:

1. Әлеге шартларда автомобильдә хәрәкәт иткәндә артык үзгәртеп корулардан, узып китүләрдән баш тартырга кирәк;

2. Автомобильнең техник торышына, бигрәк тә тормоз системасына, шиннарның торышына игътибар итәргә;

3. Кинәт тоткарлыксыз калмаска, кирәк булганда тизлекне салмак кына киметергә кирәк;

4. Берничә тапкыр нажать на педаль тормоза, шуның белән сигнал биреп, предупреждающий машина йөртүчеләр, алар движутся сезнең өчен;

5. Бөтен оптика эш хәлендә булырга тиеш;

6. Хәрәкәт җанлы урыннарда, мәктәпләр янында, чатларда һәм күперләрдә, шулай ук борылышларда һәм спускларда куркынычсызлыкны тәэмин итүче тизлек белән хәрәкәт итү.

Бозлавык:

Сак булыгыз, ашыгмагыз, өслекнең тигезсезлеген истә тотып, бөтен табанга басыгыз. Өлкән кешеләргә трость белән резин Дәүләт Советы яки заостренными шипами белән махсус таяк кулланырга киңәш ителә. Әгәр сез скользнулись, присядьте өчен киметергә биеклеген төшү.

Ерак араларга барудан баш тартыгыз.

Йөртүчеләргә:

5. Бөтен оптика эш хәлендә булырга тиеш;

Җәяүлеләргә киңәш ителә:

1. Урамнар һәм юллар аркылы чыкканда игътибарлы булырга;

2. Урамны җәяүлеләр өчен билгеләнгән урында гына кисеп чыгарга, шуны истә тотарга кирәк: күрмәү һәм юл катламнары аз булу сәбәпле, машина йөртүчегә транспорт чарасын туктату өчен күбрәк вакыт кирәк;

4. Хәрәкәт итүче транспорт алдында юл узмаска;

5. Транспорт агымын каршылап кына хәрәкәт итәргә;
Теләсә нинди бәла булган очракта сез һәрвакыт ашыгыч хезмәтләрне бердәм чакыру номерына – «101,112»мөрәҗәгать итә аласыз. Шалтыратулар тәүлек әйләнәсе һәм шәһәр һәм кәрәзле телефоннардан бушлай кабул ителә.

ТР буенча Россия ГТХМ Баш идарәсенең "ышаныч телефоны" 8 (843) 288-46-96.