Татарстан Республикасы территориясендә куркыныч метеорологик күренеш турында шторм кисәтү

2021 елның 22 июне, сишәмбе

Хөрмәтле гражданнар! "Татарстан Республикасы Гидрометеорология һәм әйләнә - тирә мохитне күзәтү идарәсе" ФДБУ мәгълүматлары буенча, Татарстан Республикасы территориясендә тәүлеклеклек температура 9 һәм аннан да күбрәк булган аномаль-эссе һава торышы нормадан югарырак. Аномаль-эссе һава торышы 27 июньгә кадәр саклана. 23 июньнән 27 июньгә кадәр 31 һава температурасы көтелә..36°.Татарстан Республикасы буенча Русия ГТХМ Баш идарәсе халыкка тәкъдим итә:

1.Өйдә һава температурасын хуплагыз.  Көндез тәрәзәләрне һәм ставниларны ябыгыз (әгәр бар икән, бигрәк тә әгәр тәрәзәләр кояш ягына чыга. Тәрәзәләрне ачыгыз һәм төнлә урамда һава температурасы бинадагыга караганда түбәнрәк. Әгәр сезнең торак җиһазландырылган кондиционером, закрывайте тәрәзәләр һәм ишекләр. Бераз облегчение китерергә мөмкин вентиляторы, әмма, кайчан температура 35 градустан артык, вентилятор мөмкин түгел коткарып нче Җылылык авырулары. Бик күп эчәргә кирәк.

2. Эсселектә булмаска тырышыгыз. Переходите бу иң прохладную бүлмә йортында, бигрәк тә төн. әгәр бу мөмкин түгел икән, өйдә салкын температураны саклагыз, көненә 2-3 сәгать салкын биналарда (мәсәлән, кондиционерлар белән җиһазландырылган җәмәгать биналарында) үткәрегез. Тәүлекнең иң эссе вакытында урамга чыкмаска тырышыгыз. Избегайте интенсив физик йөкләнешне. Күләгәдә булырга тырышыгыз. Парковкаланган автомобильләрдә балаларны һәм хайваннарны калдырмагыз.

3. Түгел допускайте перегрева тән, эчәргә җитәрлек сыеклык. Алырга прохладный душ. Сез шулай ук аласыз эшләргә салкын компресслар яки обертывания, кулланырга юеш салкын сөлгеләр, обтирать гәүдәсен салкын су, эшләргә салкын ванночки өчен аяклары һ. б. кияргә җиңел һәм ирекле кием килгән натураль тукымалар. Урамга чыккач, киң колаклы эшләпә яки кепка яки кояш яклы күзлек киегез. Эчәргә яраклы режимны саклагыз, баллы һәм алкогольле эчемлекләрдән сакланыгыз.

4. Тирә-юньдәгеләргә ярдәм итегез. Әгәр танышларыгызның берсе аномаль эсселек аркасында сәламәтлек өчен куркыныч янаса, аларга кирәкле ярдәм алырга булышыгыз. Ялгыз яшәүче өлкән яшьтәге һәм авыручы кешеләргә тәүлегенә кимендә бер тапкыр килергә кирәк. Әгәр пациент ниндидер дарулар кабул итә икән, аны дәвалаучы табиб белән киңәшләшегез һәм бу даруларның организмның терморегуляцияләнүенә һәм су балансына ничек йогынты ясавын ачыклагыз. Әгәр сезнең сәламәтлегегезгә бәйле проблемаларыгыз бар икән: температура 25 градустан артмаган вакытта яки суыткычта (инструкцияне үтәгез) даруларны саклагыз, хроник чирдән җәфа чигсәгез яки бер үк вакытта берничә даруны кабул итсәгез, медицина ярдәме сорап мөрәҗәгать итегез.

5. Әгәр дә сез яки кемдер янәшәдә үзен начар хис итте.

Баш әйләнеше, көчсезлек, тревога яки көчле сусауны һәм баш авырту тойсагыз, мөмкин кадәр тизрәк салкынча урынга күчәргә һәм тән температурасын үлчәтергә тырышыгыз. Эчәргә су яки җиләк-җимеш согы өчен тутырырга югалту сыеклык, ял итегез. Мускулларның авыруын сизсәгез (барыннан да элек алар аякларында, кулларында яки корсагында, күп кенә очракларда озакка сузылган физик йөкләнеш нәтиҗәсендә көчле эсселектә барлыкка килә), һәм минераль алмашны нормальләштерү өчен электролитлар булган эретмә эчегез. Әгәр җылылык спазмалары бер сәгатьтән артык туктатылмый икән, медицина ярдәме сорап мөрәҗәгать итәргә кирәк. Әгәр сез гаилә әгъзаларының берәрсенең яки сез караган кешеләрнең тиресе коры һәм кайнар булуын күрсәгез, бред, судороглар яки аң югалту барлыкка килгән, кичекмәстән ашыгыч ярдәм чакырыгыз. Медиклар килгәнче зыян күрүчене салкынча урынга күчереп, аяклары гына күтәрелергә тиеш. Зыян күрүчене чишегез һәм суыткыч процедуралар үткәрә башлагыз: муенга салкын компресс салыгыз, яңа һава кушылдыгын тәэмин итегез, бүлмә температурасының тиресен (20-25 градус) су сиптерегез. Үлчәтергә температура тән. Зыян күрүчегә парацетамол яки аспирин бирмәгез. Әгәр дә ул аңсыз гына аның янына салыгыз.

ТР буенча Россия ГТХМ Баш идарәсенең "ышаныч телефоны" 8 (843) 288-46-96