Консультация - Татарстан Республикасы территориясендә метеорология күренешләренең интенсивлыгы турында кисәтү

2021 елның 22 октябре, җомга
Хөрмәтле гражданнар! «Татарстан Республикасының гидрометеорология һәм әйләнә-тирә мохитне мониторинглау идарәсе» ФДБУ түбәндәгеләрне кабул итте:

Консультация - кисәтү

метеорологик күренешнең интенсивлыгы турында

06 сәгатьтән 18 сәгатькә кадәр. 2021 елның 23 октябрендә.

2021 елның 23 октябрендә Татарстан Республикасы һәм Казан шәһәрендә урыны-урыны белән көчле көньяк-көнбатыштан секундына 15-18 метр тизлектә җил көтелә.

Россия Гадәттән тыш хәлләр министрлыгының Татарстан Республикасы буенча баш идарәсе түбәндәгеләрне тәкъдим итә:

Җил көчәйгәндә:

1. Әгәр көчле җил Сезне урамда очратса, җир асты кичүләрендә яки биналарның подъездларында яшеренергә киңәш итәбез. Көчле җилдән йортларның стеналары янында качарга кирәкми, чөнки түбәләрдән шиферның һәм башка канлы материалларның төшүе мөмкин. Бу бит җәмәгать транспорты тукталышларына, төзелеп бетмәгән биналарга карый.

2. Урамда реклама щитларыннан, вывескалардан, юл билгеләреннән, электр тапшыру линияләреннән ераграк торырга кирәк.

3. Эре агачлар янында булырга ярамый, шулай ук алар белән янәшә җил өзгән ботаклар зур куркыныч тудыра ала торган автотранспорт куярга ярамый.

4. Көчле җил вакытында электр тапшыру линиясе астында тору һәм өзелгән электр үткәргечләренә якын килү куркыныч.

5. Куркынычны өске катларның тәрәзәләреннән төшкән ватык пыялалар, шулай ук түбә элементлары һәм җилдә өзелгән искиткеч декор тәкъдим итәргә мөмкин. Мондый куркыныч төзелә торган яки ремонтлана торган биналар тирәсендә арта.

6. Йортларның барлык тәрәзәләрен дә тыгыз итеп ябарга, балконнардан һәм көймә предметларын алырга кирәк.

7. Торак яисә эш бинасында тәрәзәләрдән мөмкин кадәр ераграк торырга кирәк.

Игътибарлы һәм сак булыгыз!

Теләсә нинди бәла-каза очрагында сез һәрвакыт ашыгыч хезмәтләрне чакыруның бердәм номерына - "112" номерына мөрәҗәгать итә аласыз. Шалтыратулар тәүлек буе һәм шәһәр һәм мобиль телефоннардан бушлай кабул ителә.

Россия Гадәттән тыш хәлләр министрлыгының ТР буенча Баш идарәсенең "Ышаныч телефоны" 8 (843) 288-46-96.