Татарстан Республикасында 11 октябрьдән 2021 елның яңа коронавирус инфекциясенә каршы гражданнарны мәҗбүри вакцинацияләү кертелә

2021 елның 26 октябре, сишәмбе

Татарстан Республикасында яңа коронавирус инфекциясе белән авыручылар буенча имин булмаган эпидемиология вәзгыяте үсешен исәпкә алып, Татарстан Республикасы буенча Баш дәүләт санитар табибы Марина Патяшинаның 11 октябрендәге 2021 N7 номерлы карары белән Татарстан Республикасында эпидемия күрсәткечләре буенча гражданнарның аерым категорияләрен яңа коронавирус инфекциясенә каршы мәҗбүри вакцинацияләү кертелә.

Мәсәлән, 60 яшь һәм аннан өлкәнрәк затлар; медицина, мәгариф оешмалары, социаль учреждениеләр хезмәткәрләре; транспорт, энергетика, сәнәгать предприятиеләре, төзелеш, авыл хуҗалыгы хезмәткәрләре; хокук саклау органнары хезмәткәрләре, дәүләт һәм муниципаль хезмәткәрләр мәҗбүри вакцинация үтәргә тиеш;

хезмәт күрсәтү өлкәсендә эшләүчеләр (сәүдә, чәчтарашханә, мунча, спорт учреждениеләре, көнкүреш хезмәтләре, җәмәгать туклануы; банклар, почта, транспорт, такси, кәрәзле элемтә, ТКХ һәм энергетика хезмәтләре,

музейлар, театрлар, кинолар, концерт һәм күргәзмә заллары, китапханәләр, ял һәм күңел ачу үзәкләре, балалар лагерьлары, туризм, ММЧ, даруханәләр, ветеринария клиникалары, кунакханәләр, автосервислар, китерү һ.б.), студентлар, җитештерү практикасын мәгариф оешмасыннан читтә узу өчен җибәрелә.

Оешма җитәкчеләре 2021 елның 6 декабренә кадәр үз хезмәткәрләрен икенче компонент белән вакцинацияләү эшен оештырырга тиешләр. Вакцинаның беренче компонентын алмаган 9 ноябрьдән, ә 7 декабрьдән яңа коронавирус инфекциясенә каршы вакцинация курсын төгәлләмәгән эштән читләштерелергә тиеш.

Карарның гамәлдә булуы вакцинациягә каршы документлар белән рәсмиләштерелгән затларга кагылмый. Коллективларда соңгы 6 айда чирләгән затларны исәпкә алып, 80% тан да ким булмаска тиеш.

Татарстан Республикасы Сәламәтлек саклау министрлыгы тарафыннан 60 яшьтән өлкәнрәкләр өчен өйдә вакцинация оештыру буенча өстәмә чаралар күреләчәк.

Күрсәтелгән карарның үтәлешен контрольдә тоту Роспотребнадзорның Татарстан Республикасы буенча идарәсенә йөкләнгән.

Карарның тулы тексты белән Роспотребнадзорның Татарстан Республикасы буенча идарәсе сайтында (сылтама буенча) танышырга мөмкин.

Татарстан Республикасында 167 яңа коронавирус йогышының очрагы теркәлгән. Нәтиҗәләр билгеләнгән тәртиптә расланды. Барысы да медицина күзәтүе астында.

Элемтә өчен җаваплы затлар билгеләнде. Алар медицина күзәтүе астында торалар. Кирәк булганда, аларны лаборатор тикшерү үткәрелә.

Барлык гражданнарга, бигрәк тә риск төркемендәге затларга (хроник авырулар белән авыручыларга) җәмәгать урыннарына баруны мөмкин кадәр киметергә, шәхси гигиена кагыйдәләрен үтәргә, хәл начарайган очракта өйдә калырга һәм медицина ярдәме сорап мөрәҗәгать итәргә кирәк.

Коронавирус йогышын профилактикалау мәсьәләләре буенча бердәм Кайнар линия номеры 8-800-222-59-00 яки 122 (тәүлек буе).

25.10.2021 елга Татарстан Республикасында 29707 яңа коронавирус йогышының очрагы теркәлде.

Ситуация Татарстан Республикасы территориясендә яңа коронавирус инфекциясенә каршы көрәш буенча оператив штаб контролендә тора.