Татарстан Республикасы территориясендә метеорологик күренешләрнең интенсивлыгы турында Консультация-кисәтү

2021 елның 31 декабре, җомга

Хөрмәтле гражданнар! "Татарстан Республикасы Гидрометеорология һәм әйләнә - тирә мохитне күзәтү идарәсе" ФДБУНӘН килде:

Консультация-кисәтү

метеорологик күренеш интенсивлыгы турында

18 сәгатьтән. 31 декабрь 2021 г. 18 сәгатькә кадәр. 1 гыйнвар 2022 ел.

Татарстан Республикасы территориясендә һәм Казан шәһәрендә 2022 елның 1 гыйнварында төнлә һәм көндез урыны белән бозлавык көтелә.

Синоптиклар елның салкын чорында һава торышы фаразларында бозлавык һәм бозлавык турында хәбәр итә. Бозлавык (аның барлыкка килүе яки саклануы өчен шартлар) - көн саен диярлек. Бозлавыкта-сирәгрәк. Алар арасында аерма нидә?

Беренче якында бозлавык-тротуарлардан тайгак барганда яки автомобильдән юл буйлап барганда, дип әйтергә була.

Бозлавык-суытылган һәм/яки туңдырыла торган явым-төшемнәр (яңгыр, туңдырма) коелуның нәтиҗәсе, ул вакытта боз коркасы горизонталь һәм Вертикаль өслекләрдә барлыкка килә. !!! Бозлавык вакытында да бозлавык билгеләнә, һәм бу очракта ул шактый «тайгак».

Татарстан Республикасы буенча Россия ГТХМ Баш идарәсе киңәш итә:

Бозлавык:

Машина йөртүчеләргә машиналар арасындагы дистанцияне арттырырга, кинәт тоткарлыксыз калырга кирәк. Тукталыш кирәк булганда тизлекне салмак кына киметергә кирәк. Тоткарлаган вакытта берничә тапкыр нажать на педаль тормоза, шуның белән сигнал бирде, предупреждающий машина йөртүчеләр, алар движутся сезнең өчен. Автомобильнең техник торышына, бигрәк тә тормоз системасына, шиннарның торышына игътибар итәргә кирәк. Бөтен оптика эш хәлендә булырга тиеш. Тукталышларда югары күренешле жилет кулланырга.

Ерак араларга барудан баш тартыгыз.

Җәяүлеләргә урамны җәяүлеләр өчен билгеләнгән урында гына кисәргә киңәш ителә. Хәрәкәт итүче транспорт алдында трассаны узмаска кирәк, чөнки юл катламы тайгак булу сәбәпле, автомобильнең тормоз юлы шактый арта. Бары тик транспорт агымын каршылап кына хәрәкәт итәргә. Кулланырга югары видимости жилеты яки беркетергә кием яктылыкны кире кайтаручы элементлар.Игътибарлы һәм сак булыгыз!Теләсә нинди бәла булган очракта сез һәрвакыт ашыгыч хезмәтләрне бердәм чакыру номерына – «112»мөрәҗәгать итә аласыз. Шалтыратулар тәүлек әйләнәсе һәм шәһәр һәм кәрәзле телефоннардан бушлай кабул ителә.

ТР буенча Россия ГТХМ Баш идарәсенең "ышаныч телефоны" 8 (843) 288-46-96.