Консультация - Татарстан Республикасы территориясендә метеорология күренешләренең интенсивлыгы турында кисәтү

2022 елның 4 феврале, җомга
Хөрмәтле гражданнар! «Татарстан Республикасының гидрометеорология һәм әйләнә-тирә мохитне мониторинглау идарәсе» ФДБУ түбәндәгеләрне кабул итте:

Консультация - кисәтү

метеорология күренешләренең интенсивлыгы турында

18 сәгатьтән 4 февральдә 06 сәгатькә кадәр. 5 февраль, 2022 ел.

2022 елның 5 февралендә төнлә Татарстан Республикасы территориясендә һәм Казан шәһәрендә урыны белән күз күреме 500 метрга кадәр начарайган көчле кар явуы көтелә, юлларда кар көртләре.

Россия Гадәттән тыш хәлләр министрлыгының Татарстан Республикасы буенча баш идарәсе түбәндәгеләрне тәкъдим итә:

Көчле кар яву вакытында:

Йортлардагы тәрәзәләрне ныклап ябарга, алардан мөмкин кадәр ераграк торырга, шулай ук агачлар янында булмаска һәм алар белән янәшә машиналар куймаска кирәк. Мөмкин булса, өйдә калыгыз.

Шулай да сезгә урамга чыгарга туры килсә, кар яву һәм бозлавык шартларында егылып төшмәс өчен, бигрәк тә сак булыгыз!

Йөртүчеләргә

Машина йөртүчеләргә, бигрәк тә ерак араларга барырга планлаштыручыларга, үз автомобиленең техник торышына аеруча игътибар итәргә кирәк. Якындагы тәүлеккә һава торышы фаразын күрсәтегез - сәфәр вакытына карап, икесе. Елның салкын вакытында озак вакытлы күченү алдыннан автомобильне җылылык изоляцияләү турында алдан ук кайгыртыгыз. Сәфәр алдыннан двигатель һәм аккумулятор эшен тикшерегез, ягулык белән запасланыгыз, яхшы антифриз ятты. Тикшерелмәгән автозаправка станцияләренә ягулык салмау мөһим, чөнки сыйфатсыз ягулык усал мәзәк уйнарга мөмкин. Җылы әйберләрне һәм ашамлыкларны алдан ук әзерләп куярга кирәк, кәрәзле телефон өчен зарядка җайланмасын онытмагыз.

Әгәр дә сезгә автомобиль юлында шәхси транспортта көчле явым-төшемнәр эләксә, уң рәткә (юл читенә) күчегез һәм, ашыгыч тормоз кулланмыйча, хәрәкәтне туктатыгыз. Авария хәлендәге утларны кабызыгыз һәм кар явуны көтегез.
Хөрмәтле җәяүлеләр! Әгәр дә кар яву сезне урамда очратса, машина юлыннан чыкканда як-якка игътибар белән карарга, кискен хәрәкәтләр ясамаска һәм машина йөртүчеләр өчен алдан хәбәр ителергә кирәк. Әгәр берничә машина туктап, сезне үткәреп җибәрсә, бу кайдадыр алар артыннан тагын бер автомобиль килми дигән сүз түгел. Урам чыкканда машиналарга карарга тырышыгыз.

Теләсә нинди бәла-каза очрагында сез һәрвакыт ашыгыч хезмәтләрне чакыруның бердәм номерына - "112" номерына мөрәҗәгать итә аласыз. Шалтыратулар тәүлек буе һәм шәһәр һәм мобиль телефоннардан бушлай кабул ителә.

Россия Гадәттән тыш хәлләр министрлыгының ТР буенча Баш идарәсенең "Ышаныч телефоны" 8 (843) 288-46-96.