Ут эш яки хобби?

2022 елның 10 феврале, пәнҗешәмбе

Ут эш яки хобби?

Янгын сүндерүче һөнәре - дөньяда иң катлаулы һөнәрләрнең берсе. Баскыч буйлап үрмәләргә, противогаз кулланырга, куе төтен эчендә хәрәкәт итәргә, йөгерергә, сикерергә, авырлык күтәрергә өйрәнергә мөмкин... ләкин иң авыры - кемнедер коткару өчен һәр мизгелдә үз тормышыңны куркыныч астына куярга әзер булу.

Чын янгын сүндерүче арыганлыкның нәрсә икәнен белми, "булдыра алмыйм" сүзләрен белми. Тәүлекнең теләсә кайсы вакытында, теләсә нинди һава торышында, эсседә һәм көчле салкында, теләсә нинди халәттә һәм кәефтә ул утка һәм суга барырга әзер. 24 янгын сүндерү-коткару часте эшчеләре югарыда күрсәтелгән сәләтләргә генә түгел, башка бик күп талантларга да ия. Мәсәлән, 24 ПСЧ ның 1 каравылы яшь янгынчысы Зәйнуллин Ильяс Айдар улы янгын белән көрәшүдә генә түгел, кухнядагы утны да яшерә. Кухняда ир-ат булу - гадәти булмаган күренеш.

Әгәр дә ул эшкә алынса, бурыч шулай кушканга түгел, ә җан кушканга башкара - шуңа күрә иҗади һәм фантазия белән эшкә керешә. Бу аны Татарстан Республикасы Азнакай муниципаль районының «Тәмле дөнья» кулинария конкурсына китерде, ул 08.02.2022 елда Азнакай шәһәрендә узды. Анда ул катнашкан өчен диплом һәм приз белән бүләкләнгән иде. Бу аның белән мавыгуы бүгенге көнгә кадәр калды. Хәзер инде ул үзенең гаиләсе һәм эш буенча хезмәттәшләрен тәмле ризыклар белән сөендерә. Дежур вакытында кухняны каравыл аңа гына ышана бит.

24 нче ПСЧ  коллективы Ильясны конкурста  җиңүе белән котлый һәм алга  таба уңышлар, эштә яңа үрләр  яулавын, аның гадәти булмаган мавыгуын тели.

24 янгын сүндерү-коткару  часте матбугат хезмәте