Татарстан Республикасы территориясендә метеорологик күренешләрнең интенсивлыгы турында Консультация-кисәтү

2022 елның 27 феврале, якшәмбе

Татарстан Республикасы буенча Россия ГТХМ Баш идарәсе киңәш итә:

Томанда:

Әгәр сез, табигатьтә булганда, томан куерганын күрсәгез, урманда яки сулыкта ориентацияне югалтмас өчен, чаралар күрергә кирәк. Томан юл хәрәкәтендә катнашучыларның барысына да куркыныч тудыра. Автомобильнең томан эчендә хәрәкәт иткәндә артык үзгәртеп корулардан, узып китүләрдән баш тартырга кирәк.

Томан шартларында юл-транспорт һәлакәтләренең күбесе алда баручы транспорт чарасы белән бара. Шуны истә тотарга кирәк, томан ераклыкны яшерә – гадәти дистанцияне арттырырга, тизлекне киметергә кирәк.

Кискен тоткарлыклардан котылырга кирәк: тукталыш кирәк булганда тизлекне салмак кына киметергә кирәк. Берничә тапкыр нажать на педаль тормоза, шуның белән сигнал биреп, предупреждающий машина йөртүчеләр, алар движутся сезнең өчен. Туманда хәрәкәт иткәндә машина йөртүчеләрнең ару-талуы арта, саклык артмаячак.Ерак араларга барудан баш тартыгыз.

Җәяүлеләргә урамны җәяүлеләр өчен билгеләнгән урында гына кисәргә киңәш ителә. Хәрәкәт итүче транспорт алдында трассаны узмаска кирәк, чөнки юл катламы тайгак булу сәбәпле, автомобильнең тормоз юлы шактый арта. Бары тик транспорт агымын каршылап кына хәрәкәт итәргә. Кулланырга югары видимости жилеты яки беркетергә кием яктылыкны кире кайтаручы элементлар.Игътибарлы һәм сак булыгыз!Теләсә нинди бәла булган очракта сез һәрвакыт ашыгыч хезмәтләрне бердәм чакыру номерына – «112»мөрәҗәгать итә аласыз. Шалтыратулар тәүлек әйләнәсе һәм шәһәр һәм кәрәзле телефоннардан бушлай кабул ителә.Җәяүлеләргә урамны җәяүлеләр өчен билгеләнгән урында гына кисәргә киңәш ителә. Хәрәкәт итүче транспорт алдында трассаны узмаска кирәк, чөнки юл катламы тайгак булу сәбәпле, автомобильнең тормоз юлы шактый арта. Бары тик транспорт агымын каршылап кына хәрәкәт итәргә. Кулланырга югары видимости жилеты яки беркетергә кием яктылыкны кире кайтаручы элементлар.Игътибарлы һәм сак булыгыз!

Көчле кар явканда:

Йортлардагы тәрәзәләрне тыгызлап ябарга, алардан мөмкин кадәр ераграк торырга, шулай ук агачлар янында булмаска һәм алар янында машиналар куймаска кирәк. Мөмкин булганча, өйдә калыгыз.

Әгәр дә сез урамга чыгарга туры килсә, кар һәм бозлавык шартларында, егылмас һәм зыян китермәс өчен, йөргәндә аеруча сак булыгыз!

Йөртүчеләргә

Машина йөртүчеләргә, бигрәк тә ерак араларга барырга ниятләүчеләргә үз автомобильләренең техник торышына аерым игътибар бирергә кирәк. Якындагы тәүлекләрдә һава торышы фаразын төгәлләштерегез-икесе, сәфәр вакытына карап. Елның салкын вакытында озак вакытлы күчәр алдыннан автомобильнең җылылык изоляциясе турында алдан кайгыртырга кирәк. Сәфәр алдыннан тикшерегез эшен двигательнең һәм аккумулятора, запаситесь ягулык, залейте Яхшы антифриз. Тикшерелмәгән автозаправка станцияләренә заправкага салынмау мөһим, чөнки сыйфатсыз ягулык явыз шаяртырга мөмкин. Алдан ук җылы әйберләр һәм азык-төлек белән запасланырга кирәк, кәрәзле телефон өчен зарядное җайланма онытмагыз.

Әгәр күпләп явым-төшемнәр сезне автомобиль юлында эләктерсә, иң уң як рәткә (юл читенә) Үзгәрегез һәм, ашыгыч тоткарлануга карамастан, хәрәкәтне туктатыгыз. Включите авария утлары һәм передите кар яву.

Хөрмәтле җәяүлеләр! Әгәр кар яву Сезне урамда бәрдерсә, машиналар йөрү өлеше кичкәндә якларны игътибар белән карарга, кискен хәрәкәт ясамаска һәм машина йөртүчеләр өчен алдан фаразланган булырга кирәк. Әгәр берничә машина тукталса, сезне үткәреп җибәргәндә, бу каядыр алар артыннан тагын бер автомобиль юк дигән сүз түгел. Урам аркылы чыкканда машиналарга карарга тырышыгыз.

Бозлавык:

Машина йөртүчеләргә машиналар арасындагы дистанцияне арттырырга, кинәт тоткарлыксыз калырга кирәк. Тукталыш кирәк булганда тизлекне салмак кына киметергә кирәк. Тоткарлаган вакытта берничә тапкыр нажать на педаль тормоза, шуның белән сигнал бирде, предупреждающий машина йөртүчеләр, алар движутся сезнең өчен. Автомобильнең техник торышына, бигрәк тә тормоз системасына, шиннарның торышына игътибар итәргә кирәк. Бөтен оптика эш хәлендә булырга тиеш. Тукталышларда югары күренешле жилет кулланырга.

ТР буенча Россия ГТХМ Баш идарәсенең "ышаныч телефоны" 8 (843) 288-46-96.