Азнакай районы прокуратурасы «балалар һәм яшүсмерләр өчен суда куркынычсызлык кагыйдәләре» турында аңлата

2022 елның 21 июле, пәнҗешәмбе

Су объектларында балаларның куркынычсызлыгы су коену урыннарын дөрес сайлау һәм җиһазлау, су объектларында үз-үзеңне тоту кагыйдәләре һәм саклык чараларын үтәү турында балалар белән системалы аңлату эше белән тәэмин ителә.

Татарстан Республикасында 2022 елның 6 аенда Бату нәтиҗәсендә 57 кеше үлде, шуларның 7се-балалар.

Сезнең кулда куркынычсызлык! Һәркемнең тормышы бер һәм ул бик кыйммәтле!

Күпләп ял итү урыннарында тыела:

* коенырга урыннарында, анда щиты (аншлаги) белән предупреждающими һәм запрещающими билгеләре һәм язу;

* моторлы һәм күңелле көймәләргә һәм башка кечкенә судноларга йөзәргә, причаллардан һәм корылмалардан суга сикерергә;

* су объектларын һәм алар янындагы территорияләрне пычрату һәм чүпләү;

* спиртлы эчемлекләр эчәргә, исерек хәлдә коенырга;

* бу максатларга бүлеп бирелмәгән урыннарда туп белән уйнау һәм спорт уеннары уйнау, шулай ук су объектларында суга сикерү һәм коенучыларны яулап алу белән бәйле гамәлләргә юл кую, ялган сигнализация кычкыруларына юл кую;

* такталарда, бүрәнәләрдә һәм моның өчен җайлаштырылмаган башка чараларда йөзү.

Шул ук вакытта исегезгә төшерәбез, РФ КоАП 5.35 статьясы нигезендә балигъ булмаганнарның ата-аналары яисә башка законлы вәкилләре тарафыннан балигъ булмаганнарны карап тоту, тәрбияләү, укыту, хокукларын һәм мәнфәгатьләрен яклау бурычларын үтәмәгән яисә тиешенчә үтәмәгән өчен административ җаваплылык каралган.