Игътибар-ГАЗ!

2022 елның 1 ноябре, сишәмбе

Хөрмәтле күпфатирлы йортларда яшәүчеләр, исегезгә төшерәбез, газ приборларыннан файдаланганда, РФ хөкүмәтенең 21.07.2008 ел, №549 карары белән расланган «йорт эчендәге һәм фатир эчендәге газ җиһазларын кулланганда һәм аларны карап тотканда иминлекне тәэмин итү өлешендә газдан файдалану кагыйдәләренә» катгый рәвештә җитәкчелек итәргә кирәк.:

1. Газ приборларын кулланганда бинага һава агымын тәэмин итәргә кирәк;

2. Газ приборларын кулланганчы, тартуны тикшерергә кирәк;

3. Газ җиһазларына елына кимендә 1 тапкыр техник хезмәт күрсәтү. Газ хезмәтләре һәм махсус оешмалар хезмәткәрләренең газ җиһазларының, мичләр һәм вентиляция каналларының төзеклеген тикшерү өчен вакытында керүен тәэмин итү.

4. Газ җиһазларына хезмәт күрсәтү өчен вакытында килешүләр төзергә.

5. Фатирларда һәм торак йортларда газ приборларын үз белдекләре белән үзгәртеп кору түгел.

РФ КоАП 9.23 статьясы нигезендә административ җаваплылык каралган:

– әгәр мондый шартнамә төзү мәҗбүри булып тора икән, фатир милекчеләре гражданнар РФ КоАП 9.23 статьясының 2 өлеше буенча 1000 сумнан 2000 сумга кадәр административ штраф салына.;

- ВКХ/ВДГОГА техник хезмәт күрсәтү һәм ремонтлау эшләрен башкару өчен махсуслаштырылган оешма вәкилен кертүдән баш тарту, мондый эшләрне билгеләнгән тәртиптә башкару турында хәбәр ителгән очракта", фатир милекчеләре-гражданнар РФ КоАП 9.23 статьясының 3 өлеше буенча 1000 сумнан 2000 сумга кадәр штраф белән җәлеп ителә.

Административ хокук бозуны кабат кылу гражданнарга 2000-5000 сум күләмендә административ штраф салуга китерә.

Килешү яки баш тарткан очракта, ВДГО/ВКГО буенча эшләр башкару өчен ике һәм аннан күбрәк тапкыр газ белән тәэмин итүче абонентка газ җибәрүне берьяклы тәртиптә туктатырга хокуклы.

Хөрмәтле Күпфатирлы һәм хосусый йортларда яшәүчеләр «Бөгелмәагаз» эксплуатацияләү идарәсе белән вакытында газ җиһазларына техник күзәтү үткәрү өчен үз торак урыннарыгыздан файдалануны тәэмин итегез. Вакытында хезмәт күрсәтү сезне һәм якыннарыгызны көнкүрештә газ җиһазларын кулланганда аварияләрдән саклаячак.

БМЖИ башлыгы З. М. Шаһеева