Халыкара СПИДка каршы көрәш көне

2022 елның 1 декабре, пәнҗешәмбе

Ел саен 1 декабрьдә Бөтендөнья СПИДка каршы көрәш көне (World Aids Day) билгеләп үтелә. ВИЧ-инфекцияле кешеләргә ярдәм күрсәтү өчен бөтен дөнья кешеләре берләшә. Бөтендөнья СПИДка каршы көрәш көнен үткәрүнең максаты-яңа инфекция очракларын булдырмау һәм ВИЧ/СПИД таралуны туктату өчен авыруларны профилактикалау эшендә мөмкин кадәр күбрәк көч кую. Быел Бөтендөнья СПИДка каршы көрәш көненең темасы-тигезлек өчен вакыт!

01.11.2022 елга Татарстан Республикасында 28 261 ВИЧ – инфекция очрагы теркәлгән, шулардан 8 430 кеше үлгән, шул исәптән ВИЧ-инфекция аркасында – 2 714 кеше.

Диспансер исәбендә ВИЧ белән яшәүче 14922 кеше тора. Республикада ВИЧ-инфекциянең таралуы 100 мең кешегә 384,0 тәшкил итә. бу Россия Федерациясе буенча күрсәткечтән 2 тапкыр кимрәк (100 мең кешегә 782,0). халык).

10 ай эчендә. 2022 елга республикада янә 749 ВИЧ-инфекцияле кеше ачыкланган (100 мең кешегә 20,1 авыру күрсәткече). халык), бу дәрәҗәсендә, узган елның шул ук чоры (20,1) һәм 10% ка кимрәк уртача еллык күрсәткечләр (22,4). ВИЧ-инфекция очраклары республиканың барлык районнарында, шул исәптән Әтнә һәм Чирмешән районнарында теркәлгән. Республика күрсәткеченнән артып китү 13 районда күзәтелә, иң күбе - 1,5 һәм аннан да күбрәк тапкыр-4 районда (Аксубай, Баулы, Бөгелмә, Югары Ослан).

Республикада ВИЧ-инфекция таралуның үзенчәлеге булып урта һәм өлкән яшьтәге кешеләрне эпидемиологик процесска актив җәлеп итү, эшкә яраклы ВИЧ-инфекцияле халыкның чагыштырма авырлыгы арту тора. Агымдагы елда ВИЧ-йогышлы авыруларның 80,5% ы 30-59 яшьлекләр булган.

2022 елда инфекцияне тарату җенси юлының өстенлек итүе фаразлана: сакланмаган җенси контактта 627 кеше (83,7%) зарарланган, ВИЧ-инфекцияле 116 ВИЧ – инфекцияле (15,5%) вертикаль рәвештә наркотиклар кертү аша теркәлгән, вертикаль юл белән (бала анасыннан) инфекция 6 очракта тапшырылган (0,8%).

ВИЧ - инфекция таралуның бер сәбәбе булып инфекциянең үз куркынычын бәяләү, ВИЧ-инфекциягә кызыксыну булмау кала.

Мөһим: ВИЧ-инфекция өчен лаборатория тесты гына вирусны вакытында ачыкларга һәм авыруны дәвалый башларга мөмкинлек бирә.

ВИЧ-инфекциягә тест үткәрү тәртибе, бушлай һәм (яки) аноним тикшерү башкарыла торган медицина оешмаларының адреслары турында халыкны планлы диспансерлаштыру кысаларында белергә була.

"ТР ССМ СПИД һәм йогышлы авыруларны профилактикалау һәм аларга каршы көрәш буенча республика үзәге" ДАССО сайтында InfoSPID.ru ышаныч телефоны буенча да: 8 (843) 272-70-90 медицина тикшерүе узу буенча кызыклы сорау бирергә мөмкин.

Татарстан Республикасы буенча Роспотребнадзор идарәсе һәркемне үзенең ВИЧ-статусы турында уйланырга һәм үз сәламәтлегеңә һәм тирә-юньдәгеләргә сакчыл карарга, ел саен ВИЧ-инфекциягә Ирекле тикшерү узарга чакыра.

Кирәкле мәгълүматны шулай ук " СТОПВИЧСПИД. РФ» һәм o-spide.ru.

»Татарстан Республикасында Гигиена һәм эпидемиология үзәге"ФБУЗның Әлмәт филиалы

Халыкара СПИДка каршы көрәш көне

Ел саен 1 декабрьдә Бөтендөнья СПИДка каршы көрәш көне (World Aids Day) билгеләп үтелә. Бөтен дөнья кешеләре ВИЧ-инфекцияле кешеләргә ярдәм итү өчен берләшәләр. Бөтендөнья СПИДка каршы көрәш көнен үткәрүнең максаты-яңа инфекция очракларын булдырмау һәм ВИЧ/СПИД таралуны туктату өчен авыруларны профилактикалау эшендә мөмкин кадәр күбрәк көч кую. Быел Бөтендөнья СПИДка каршы көрәш көненең темасы-тигезлек өчен вакыт!

2022 елның 1 гыйнварына Татарстан Республикасында 28261 ВИЧ-инфекция очрагы теркәлгән, шуларның 8430ы үлгән, шул исәптән ВИЧ – инфекциядән-2714 кеше.

Диспансер исәбендә 14922 ВИЧ-инфекцияле кеше тора. Республикада ВИЧ-инфекциянең таралуы 100 мең кешегә 384,0 тәшкил итә, бу Россия Федерациясе буенча күрсәткечтән 2 тапкыр кимрәк (100 мең кешегә 782,0).

2022 елның 10 аенда республикада янә 749 ВИЧ-инфекцияле (100 мең кешегә 20,1) ачыкланган, бу узган елның шул ук чоры дәрәҗәсендә (20,1) һәм еллык уртача күрсәткечтән 10% ка кимрәк (22,4). Республикада Әтнә һәм Чирмешән районнарыннан кала барлык районнарда да ВИЧ-инфекция очраклары теркәлгән. Республика күрсәткечләренең артуы 13 районда күзәтелә, бигрәк тә Аксубай, Баулы, Бөгелмә, Югары Ослан районнарында-1,5 һәм аннан да күбрәк.

Республикада ВИЧ - инфекция таралуның үзенчәлеге-эпидемиологик процесска куркыныч тәртип төркемнәренә керми торган урта һәм өлкән яшьтәге кешеләрне актив җәлеп итү, эшкә яраклы яшьтәге ВИЧ-инфекциялеләр санын чагыштырмача арттыру. Быел яңа ачылган ВИЧ-инфекциялеләр арасында 80,5% 30-59 яшьтәге кешеләр тәшкил иткән.

2022 елда инфекцияне җенси юл белән тапшыру өстенлек итә: сакланмаган җенси контакттан 627 кеше (83,7%) зарарланган, бу яңа ачыкланган ВИЧ-инфекцияле кешеләр, 116 ВИЧ – инфекцияле (15,5%) венага наркотиклар кертү юлы белән (парентераль), вертикаль юл белән (анадан балага) 6 инфекция очрагы теркәлгән (0,8%).

ВИЧ-инфекциянең таралуының бер сәбәбе-инфекциянең үз куркынычын бәяләү һәм ВИЧ-инфекциягә кызыксыну булмау.

Мөһим: вирусны вакытында ачыкларга һәм авыруны дәвалауны башларга мөмкинлек бирүче ВИЧ-лаборатория тесты гына.

ВИЧ-инфекциягә тест үткәрү тәртибе, бушлай һәм (яки) аноним тикшерү уздыручы медицина оешмаларының адреслары турында халыкны планлы диспансерлаштыру кысаларында белергә була.

"СПИД һәм йогышлы авыруларны профилактикалау һәм аларга каршы көрәш буенча республика үзәге" ДАСУ InfoSPID.ru ышаныч телефоны буенча да: 8 (843) 272-70-90 медицина тикшерүе узу буенча кызыксындырган сорауларны бирергә мөмкин.

Татарстан Республикасы буенча Роспотребнадзор идарәсе һәркемне үзенең ВИЧ-статусы турында уйланырга һәм үз сәламәтлегеңә һәм тирә-юньдәгеләрнең сәламәтлегенә сакчыл карарга, ел саен ВИЧ-инфекциягә Ирекле тикшерү узарга чакыра.

Кирәкле мәгълүматны шулай ук интернет-ресурсларда табарга була: "СТОПВИЧСПИД. РФ" һәм o-spide.ru алырга мөмкин.