Бөтендөнья сәламәтлек көне

2023 елның 7 апреле, җомга

Бөтендөнья сәламәтлек көне, ел саен 7 апрельдә Бөтендөнья сәламәтлек саклау оешмасы (ВОЗ) оешкан көнне билгеләп үтелә.

Сәламәтлек көнен ел саен үткәрү 1950 елдан бирле традициягә әверелде.

Ел саен Бөтендөнья сәламәтлек көне Планета сәламәтлеге алдында торган глобаль проблемаларга багышлана һәм төрле девизлар астында уза.

Төп хәбәр (БСО):

• Сәламәтлек - һәр кешенең хокукы.

Бөтендөнья сәламәтлек саклау оешмасы уставы буенча

"Сәламәтлек - авырулар һәм физик кимчелекләр булмау гына түгел, ә тулы физик, психик һәм социаль иминлек халәте».

• Гомуми медицина страховкасы мөмкин!

• Дөньядагы кешеләрнең яртысы кирәкле медицина хезмәтләрен алмый.

• Сәламәтлек - Кеше хокукы; һәркемнең үз сәламәтлеге һәм гаиләләре турында кайгырту өчен кирәкле мәгълүмат һәм хезмәтләр алырга тиеш.

• Сыйфатлы һәм арзан беренче медико-санитар ярдәм сәламәтлек саклау хезмәтләре өчен гомуми колач өчен нигез булып тора.

Гомумән, халыкның сәламәтлеген формалаштыруда иң мөһим бурычларның берсе -балаларның сәламәтлеген саклау һәм ныгыту, аңа кечкенәдән үк зур игътибар бирелергә тиеш.

Җәмәгать сәламәтлеге җәмгыятьнең ышанычлы үсешенең нигезе, аның прогрессының нигезе.

Сәламәтлекне саклауның иң нәтиҗәле ысулы булып профилактика, сәламәтлекне ныгыту, авыру сәбәпләрен кисәтү һәм бетерү буенча чаралар җыелмасы тора.

Беренче ПРОФИЛАКТИКА авыруларның сәбәпләрен бетерү юлы белән авыруларны кисәтүгә, шулай ук сәламәт яшәү рәвеше алып бару юлы белән сәламәтлекне саклауны һәм ныгытуны тәэмин итүгә юнәлдерелгән. ИКЕНЧЕ ПРОФИЛАКТИКА авыруларны авыруның башлангыч стадияләрендә ачыклау һәм дәвалау, катлауланулар барлыкка килүен кисәтү максатыннан. ӨЧЕНЧЕ профилактика авыруларның катлаулануларын һәм инвалидлыкны кисәтүдән, авырудан соң организмның оптималь функцияләрен торгызудан гыйбарәт.

Сәламәт яшәү рәвеше алып бару кеше сәламәтлеген саклауда мөһим роль уйный.

Сәламәт яшәү рәвешенең төп принциплары:

• рациональ туклану

• тулы йокы

• физик активлык

• көн режимын үтәү

• стресс ситуацияләренә каршы тору

• шәхси гигиена кагыйдәләрен үтәү

• начар гадәтләрдән баш тарту

СӘЛАМӘТЛЕК - КЕШЕ ТОРМЫШЫНЫҢ ИҢ ЗУР КЫЙММӘТЕ.

СӘЛАМӘТЛЕК ТУРЫНДА КАЙГЫРТУ, СӘЛАМӘТ ЯШӘҮ РӘВЕШЕНӘ ТУГРЫЛЫК ҺӘМ РЕГУЛЯР ДИСПАНСЕРИЗАЦИЯ – ҺӘР КЕШЕНЕҢ СӘЛАМӘТ ТОРМЫШЫ ҺӘМ АКТИВ ОЗЫН ГОМЕРЕНЕҢ НИГЕЗЕ!

“Татарстан Республикасы буенча гигиена һәм эпидемиология үзәге” Әлмәт филиалының Бөгелмә бүлекчәсе