Сыйфатсыз коммуналь хезмәтләр күрсәтүдә кулланучылар хокуклары турында

2023 елның 31 мае, чәршәмбе

Татарстан Республикасы буенча Роспотребнадзор Идарәсенең Бөгелмә, Азнакай, Баулы, Ютазы районнарындагы территориаль бүлеге коммуналь хезмәтләре тиешенчә күрсәтелмәгән кулланучылар кулланучылар хокукларын яклау турындагы закон нигезендә үз хокукларын торгызуны таләп итә ала.

Кулланучылар хокукларын яклау турында Законның 29 статьясы нигезендә, күрсәтелгән хезмәтнең кимчелекләрен ачыклаганда кулланучы үз сайлавы буенча таләп итәргә хокуклы:

күрсәтелгән хезмәтнең кимчелекләрен түләүсез бетерү;

күрсәтелгән хезмәтнең бәясен тиешле киметү;

үз көчләре яки өченче затлар тарафыннан күрсәтелгән хезмәтнең кимчелекләрен бетерү буенча аның чыгымнарын каплау.

Кулланучы шулай ук күрсәтелгән хезмәтнең җитешсезлекләре аркасында китерелгән зыянны тулысынча каплауны таләп итәргә хокуклы.

Кулланучы гражданнарга коммуналь хезмәтләр күрсәтү тәртибе күп кенә биналарның милекчеләренә һәм кулланучыларына коммуналь хезмәтләр күрсәтү Кагыйдәләре белән җентекләп регламентташтырылган