Консультация-Татарстан Республикасы территориясендә метеорологик күренеш интенсивлыгы турында кисәтү

2023 елның 20 сентябре, чәршәмбе

Консультация - метеорология күренешләренең интенсивлыгы турында кисәтү

21 сәгатьтән 20 сентябрьдән 18 сәгатькә кадәр. 21 сентябрьдә 2023 ел.

2023 елның 21 сентябрендә Татарстан Республикасы территориясендә көтелә:

- төнлә һәм иртән ТР көнчыгышында урыны белән һавада һәм туфракта -1˚какадәр туңдыру

- Көндез урыны белән ТР буенча көчле көньяк-көнбатыштан көчле җил 15-17 м/с тизлектә.

Россия Гадәттән тыш хәлләр министрлыгының Татарстан Республикасы буенча баш идарәсе түбәндәгеләрне хәбәр итә:

Җил көчәйгәндә:

1. Биналардан чыгуны чикләргә, бинада булырга киңәш итәбез. Балаларны караусыз калдырырга ярамый.

2. Әгәр көчле җил булганда Сез урамда булсагыз, җирасты җәяүлеләр йөру урыннарында яисә биналарның подъезд ларында яшеренергә киңәшитәбез. Көчле җилдән йорт диварлары янында качарга киңәш ителми, чөнки түбәләрдән шифер һәм башка түбә ябу материалларының төшүе мөмкин. Бу җәмәгать транспорты тукталышларына, төзелеп бетмәгән биналарга да карый.

3.Урамда реклама щитларыннан,  юл билгеләреннән, электр тапшыру линияләреннән ераграк торырга кирәк.

4. Җил белән өзелгән, сынган ботаклар зур куркыныч тудыру усәбәпле, агачлар янында торырга, шулай ук алар янына автотранспорт куярга ярамый.

5. Көчле җилвакытында электр тапшыру линиясе астында басып, өзелгән электр үткәргечләренә якын килүүлем куркынычы тудыра.

6. Куркынычлыкны өске катларның ватык тәрәзәләреннән  төшкән пыялалар, шулай ук түбә элементлары һәм җил белән өзелгән  декор элементлары тудыра ала. Мондый куркынычлык төзелә торган яки ремонтлана торган биналар тирәсендә арта.

7. Йортларның барлык тәрәзәләрендә нык итеп ябарга, балкон һәм лоджияләрдә килеп төшәргә мөмкин булган предметларны алырга кирәк.

8. Торак яисә эш бинасында тәрәзәләрдән мөмкин кадәр  ераграк торырга кирәк.

Һавада һәм туфрак өслегендә катырганда халыкка тәкъдимнәр

Кырау аркасында авыл хуҗалыгы культураларының - чәчәкләрнең һәм җимеш сөякләренең һәм көнбагыш культураларының һәм җылылык яратучы үсемлекләрнең зарарлану һәм һәлак булу куркынычы арта. Белгечләр үсентеләрне яклау буенча чаралар күрергә киңәш итә. Яшь үсемлекләрне кыраулардан коткару ысулы буларак, бакчачылар еш куллана торган тәҗрибә һәм еш кулланыла. Материал аз җылылык үткәрүчәнлеккә ия булырга тиеш (тупас гофрирланган кәгазь, куык тасма, салам яки тростниклы аналлар). Мәдәниятне туңдырудан төтенләү (төтенләү) ярдәмендә дә якларга мөмкин, моның өчен төтен шашкалары яки төтен өемнәре кулланып. Дымлы кылыч чәчәкле агач өчен зарарсыз төтен чыгара торган матдә катнашмасы белән тулган. Төтен шашкасы 8-10 минут эшли.

Төтен өемнәрен әзерләү өчен, юеш салам, чыбык-чабык, үлән, торф, агач, чүп үләннәре, көнкүреш чүп-чары кулланалар - әкрен генә янган (пыскып) һәм күп төтен (тышкы яктан дымлы материалларны салырга мөмкин). Эш шунда ки, бакчаны катырудан, ә төтен уттан сакламый, ул җир өстеннән сузылып ята һәм аңа суынырга - үз җылысын бирергә мөмкинлек бирми.

Теләсә нинди бәла-каза очрагында сез һәрвакыт ашыгыч хезмәтләрне чакыруның бердәм номерына - "112" номерына мөрәҗәгать итә аласыз. Шалтыратулар тәүлек буе һәм шәһәр һәм мобиль телефоннардан бушлай кабул ителә.

Россия Гадәттән тыш хәлләр министрлыгының ТР буенча Баш идарәсенең "Ышаныч телефоны" 8 (843) 288-46-96.