Бөтендөнья сыйфат көне турында

2023 елның 7 ноябре, сишәмбе

1989 елдан башлап, дөньяның 80нән артык илендә ел саен Бөтендөнья сыйфат көне билгеләп үтелә. Ул Берләшкән Милләтләр Оешмасы (БМО) ярдәме белән оештырылган һәм ел саен ноябрьнең икенче пәнҗешәмбесендә билгеләп үтелә. Алты елдан соң (1995-нче елда) Европа сыйфат оешмасы бу икенче ноябрь пәнҗешәмбесенә туры килгән атнаны Европа сыйфат атнасы дип игълан итте.

Бөтендөнья сыйфат көненең төп бурычы-дөнья базарында тәкъдим ителгән хезмәтләрнең һәм җитештерелгән продуктларның югары сыйфатын арттыру. Бәйрәмнең төп максатларының берс - товарлар һәм хезмәтләр сыйфаты беләнбәйле мәсьәләләргә игътибарны җәлеп итүгә ярдәм итүче эшчәнлекне көчәйтү һәм алга җибәрү. Товарларга туры килергә тиешле  беренче критерий – кешеләр һәм әйләнә – тирә мохит өчен куркынычсызлык, икенчесе –алар кулланучыларның белдергән нормаларына, сорауларына һәм көткәннәренә җавап бирергә тиеш.

Сыйфат атналыгы җәмәгатьчелеккә мәгълүмат бирү, конкурентлык өчен сыйфатның өстенлекләрен һәм мөһимлеген пропагандалау һәм күрсәтү кампанияләре өчен традицион сәбәп булып тора.

Россиядә сыйфат көне 2016 елда Роскачество инициативасы белән билгеләп үтелә башлады. Сыйфат проблемасы дөньяның әйдәп баручы илләр икътисадында өстенлекле проблемаларның берсе. Сыйфат төшенчәсе без хәзерге цивилизациянең файдасы, тормыш сыйфаты дип атаган нәрсә белән тыгыз бәйләнгән: ә бу әйләнә-тирә мохитне саклау, физик сәламәтлек һәм кешенең психологик  уңайлылыгы.

2023 елда сыйфат көне 9 ноябрьдә  үткәрелә, сыйфат  атнасы 6-12 ноябрьдә «Россия — сыйфат билгесе булган ил» лозунгы астында дәвам итәчәк.

Сыйфат көне – тормышның төп сыйфатларына игътибар итә торган вакыйга: продукция һәм хезмәтләр сыйфаты, әйләнә-тирә мохит һәм экология сыйфаты, социаль өлкә һәм мөнәсәбәтләр сыйфаты, сәламәт яшәү рәвеше.

Россиядә сыйфат көне ватан товарлары, эшләре һәм хезмәтләре сыйфаты мәсьәләсенә игътибарны җәлеп итәргә тиеш. Сыйфат –җитештерүнең нәтиҗәлелеген арттыру максатыннан табигый ресурсларны саклауга һәм кулланучы өчендә, гомумән, әйләнә-тирә мохит өчендә товарларның (хезмәтләрнең) куркынычсызлыгына юнәлдерелгән шартлы һәм күздә тотылган ихтыяҗларны канәгатьләндерү мөмкинлеген тәэмин итүче норматив хокукый актлар белән билгеләнгән продукция, эшләр, хезмәтләр үзлекләре җыелмасы.

Кулланучының товарларның (эшләрнең, хезмәтләрнең) сыйфатына һәм куркынычсызлыгына хокукы Россия Федерациясенең 07.02.1992 елгы 2300-1 номерлы «Кулланучылар хокукларын яклау турында» гы Законы белән билгеләнгән (алга таба – Закон).

Законның 4 маддәсе нигезендә сатучы (башкаручы) кулланучыга сыйфаты килешүгә туры килгән товарны (эшне башкарырга, хезмәт күрсәтергә) тапшырырга тиеш. Килешүдә товар (эш, хезмәт) сыйфаты турында шартлар булмаганда, сатучы (башкаручы) кулланучыга гадәттә куелган таләпләргә туры килгән һәм мондый төрдәге товар (эш, хезмәт) гадәттә кулланыла торган максатлар өчен яраклы товарны (эшне башкарырга, хезмәт күрсәтергә) тапшырырга тиеш.

Әгәр сатучы (башкаручы) килешү төзегәндә кулланучыга товарны сатып алуның (эшне башкару, хезмәт күрсәтү) конкрет максатлары турында хәбәр ителсә, сатучы (башкаручы) кулланучыга бу максатларга ярашлы кулланырга яраклы товарны (эшне башкару, хезмәт күрсәтү) тапшырырга тиеш.

Законның 7 статьясына ярашлы рәвештә, кулланучының товар (эш, хезмәт) аны куллану, саклау, транспортлау һәм утильләштерүнең гадәти шартларында кулланучының тормышы, сәламәтлеге, әйләнә-тирә мохит өчен куркынычсыз булырга, шулай ук товарның (эшнең) билгеләнгән хезмәт срогы яки яраклылык срогы  дәвамында кулланучының милкенә зыян китермәскә хокукы бар.

Кулланучының тормышына, сәламәтлегенә яки мөлкәтенә товар (эш) иминлеген тәэмин итмәү нәтиҗәсендә китерелгән зыян Россия Федерациясенең гамәлдәге законнары нигезендә капланырга  тиеш.

Азнакай районының санитар хезмәте