Консультация-Татарстан Республикасы территориясендә метеорологик күренеш интенсивлыгы турында кисәтү

2024 елның 26 марты, сишәмбе

Хөрмәтле гражданнар! «Татарстан Республикасының гидрометеорология һәм әйләнә-тирә мохитне мониторинглау идарәсе» ФДБУ түбәндәгеләрне кабул итте:

Консультация - метеорология күренешенең интенсивлыгы турында кисәтү

10 сәгатьтән 18 сәгатькә кадәр. 2024 елның 26 марты.

26 март көндез урыны белән Татарстан Республикасының көнбатыш районнарында томан сакланачак, күз күреме 500 метр.

Россия Гадәттән тыш хәлләр министрлыгының Татарстан Республикасы буенча Баш идарәсе киңәш итә:

Томан вакытында:

Әгәр дә сез табигатьтә томан куеруын сизсәгез, урманда яки сулыкта ориентацияне югалтмас өчен чаралар күрергә кирәк. Томан юл хәрәкәтендә катнашучыларның барысына да куркыныч тудыра. Автомобильдә томан эчендә хәрәкәт иткәндә артык үзгәртеп корулардан, узып китүләрдән, баш тартырга кирәк. Томан шартларында юл-транспорт һәлакәтләренең күпчелеге алда хәрәкәт иткән транспорт чарасы белән бара. Томанның ераклыкны яшерүен исәпкә алу мөһим - гади дистанцияне арттыру, тизлекне киметү максатка ярашлы.

Кискен тормозлардан качарга кирәк: кирәк булганда тизлекне салмак кына киметергә кирәк. Тормоз педаленә берничә тапкыр басарга кирәк, шул рәвешле, сезнең арттан хәрәкәт итүче автомобиль йөртүчеләрне кисәтүче сигнал биреп. Хәрәкәт вакытында томанда машина йөртүчеләрнең арыганлыгы арта, сак булу артык булмас.

Мөмкин булганда, ерак араларга сәфәрләрдән баш тартыгыз.

Автомобильдә начар күренү шартларында артык үзгәртеп корулардан, узып китүләрдән, узып китүләрдән баш тартырга кирәк.

Көтелмәгән тормозлардан качарга кирәк: кирәк булганда тизлекне салмак кына киметергә кирәк. Тормоз педаленә берничә тапкыр басарга кирәк, шул рәвешле, сезнең арттан хәрәкәт итүче автомобиль йөртүчеләрне кисәтүче сигнал биреп.

Мөмкинлектән чыгып йөрүләрдән качыгыз, табигатьтә озак йөрүләрдән баш тартыгыз.

Янгын куркынычсызлыгы кагыйдәләрен исегездә тотыгыз һәм үтәгез:

Спиртлы эчемлекләр кулланмагыз, беркайчан да ятакта тартмагыз!

· балаларны күзәтүсез калдырмагыз, аларны янгын куркынычсызлыгы кагыйдәләренә өйрәтегез;

Электр үткәргечтән беркайчан да файдаланмагыз, электр челтәрен артык йөкләмәгез, электр җылыткычларын кулланганда саклык белән эш итегез;

Электр кабызучылар һәм газ приборларын күзәтүсез калдырмагыз.

Теләсә нинди бәла-каза очрагында сез һәрвакыт ашыгыч хезмәтләрне чакыруның бердәм номерына - "112" номерына мөрәҗәгать итә аласыз. Шалтыратулар тәүлек буе һәм шәһәр һәм мобиль телефоннардан бушлай кабул ителә.

Россия Гадәттән тыш хәлләр министрлыгының ТР буенча Баш идарәсенең "Ышаныч телефоны" 8 (843) 288-46-96.

(Россия Гадәттән тыш хәлләр министрлыгының ТР буенча Баш идарәсе сайтының "Оператив мәгълүмат" бүлегенә актив интернет-сылтама мәҗбүри!)