Консультация-Татарстан Республикасы территориясендә метеорологик күренеш интенсивлыгы турында кисәтү

2024 елның 3 мае, җомга

Консультация - метеорология күренешенең интенсивлыгы турында кисәтү 18 сәгатьтән. 3 майдан 18 сәгатькә кадәр. 2024 елның 4 маенда. 3 май кичендә, 4 майда төнлә һәм көндез Татарстан Республикасы территориясендә һәм Казан шәһәрендә көтелә: - төнлә һәм иртән 4 майда һава һәм туфрак температурасы 0..-5˚, юлларның аерым участокларында бозлавык барлыкка килергә мөмкин; - 3 майда кич, 4 майда төнлә көчле төньяк-көнбатыштан көчле җил урыны-урыны белән көчәйгән секундына 15-20 м/с.

Россия Гадәттән тыш хәлләр министрлыгының Татарстан Республикасы буенча баш идарәсе түбәндәгеләрне хәбәр итә:

Һавада һәм туфрак өслегендә катырганда халыкка тәкъдимнәр Кырау аркасында авыл хуҗалыгы культураларының - чәчәкләрнең һәм җимеш сөякләренең һәм көнбагыш культураларының һәм җылылык яратучы үсемлекләрнең зарарлану һәм һәлак булу куркынычы арта.

Белгечләр үсентеләрне яклау буенча чаралар күрергә киңәш итә. Яшь үсемлекләрне кыраулардан коткару ысулы буларак, бакчачылар еш куллана торган тәҗрибә һәм еш кулланыла. Материал аз җылылык үткәрүчәнлеккә ия булырга тиеш (тупас гофрирланган кәгазь, куык тасма, салам яки тростниклы аналлар). Мәдәниятне туңдырудан төтенләү (төтенләү) ярдәмендә дә якларга мөмкин, моның өчен төтен шашкалары яки төтен өемнәре кулланып. Дымлы кылыч чәчәкле агач өчен зарарсыз төтен чыгара торган матдә катнашмасы белән тулган. Төтен шашкасы 8-10 минут эшли. Төтен өемнәрен әзерләү өчен, юеш салам, чыбык-чабык, үлән, торф, агач, чүп үләннәре, көнкүреш чүп-чары кулланалар - әкрен генә янган (пыскып) һәм күп төтен (тышкы яктан дымлы материалларны салырга мөмкин). Эш шунда ки, бакчаны катырудан, ә төтен уттан сакламый, ул җир өстеннән сузылып ята һәм аңа суынырга - үз җылысын бирергә мөмкинлек бирми.

Җил көчәйгәндә:

1. Биналардан чыгуны чикләргә, биналарда булырга киңәш итәбез. Балаларны карамыйча калдыру мөһим.

2. Әгәр көчле җил Сезне урамда очратса, җир асты кичүләрендә яисә биналарның подъездларында яшеренергә киңәш итәбез. Көчле җилдән йортларның стеналары янында качарга кирәкми, чөнки түбәләрдән шиферның һәм башка канлы материалларның төшүе мөмкин. Бу бит җәмәгать транспорты тукталышларына, төзелеп бетмәгән биналарга карый.

3. Урамда реклама щитларыннан, вывескалардан, юл билгеләреннән, электр тапшыру линияләреннән ераграк торырга кирәк.

4. Эре агачлар янында булырга ярамый, шулай ук алар белән янәшә җил өзгән ботаклар зур куркыныч тудыра ала торган автотранспорт куярга ярамый.

5. Көчле җил вакытында электр тапшыру линиясе астында тору һәм өзелгән электр үткәргечләренә якын килү куркыныч тудыра

6. Куркынычны өске катларның тәрәзәләреннән төшкән ватык пыялалар, шулай ук түбә элементлары һәм җил белән өзелгән искиткеч декор тәкъдим итә ала. Мондый куркыныч төзелә торган яки ремонтлана торган биналар тирәсендә арта.

7. Йортларның барлык тәрәзәләрен дә тыгыз итеп ябарга, балконнардан һәм көймәдән тышка коелырга мөмкин булган предметларны алып куярга кирәк.

8. Торак яки эш бинасында мөмкин кадәр ераграк торырга кирәк.

Теләсә нинди бәла-каза очрагында сез һәрвакыт ашыгыч хезмәтләрне чакыруның бердәм номерына - "112" номерына мөрәҗәгать итә аласыз. Шалтыратулар тәүлек буе һәм шәһәр һәм мобиль телефоннардан бушлай кабул ителә. Россия Гадәттән тыш хәлләр министрлыгының ТР буенча Баш идарәсенең "Ышаныч телефоны" 8 (843) 288-46-96.

"Оператив мәгълүмат" кулланганда Баш идарә сайты, бүлеккә актив интернет-сылтама!!!