«Торак» операциясе

2021 елның 25 феврале, пәнҗешәмбе

Статистика буенча 2020 елда Татарстан Республикасы территориясендә 5995 янгын чыккан. Янгыннарда 163 кеше һәлак булган, 225 кеше тән җәрәхәте алган, шуларның 3се - балалар.  Янгыннардан турыдан-туры зыян 482 млн. сумнан артык тәшкил иткән.

Фатирда яки йортта янгынның төп сәбәпләре- балалар шуклыгы, ут белән уйнау, тәмәке тарту, ашарга пешеру вакытында ут белән саксыз эш итү, электр үткәргечләрнең төзек булмау, электр розеткаларын, газ плитәләрен һәм электр приборларын куллану кагыйдәләрен бозу, фатирда электр һәм газ коммуникацияләрен ремонтлаганда куркынычсызлык кагыйдәләрен бозу, бәйрәмнәр вакытында сыйфатсыз пиротехник җайланмалар .

Татарстан Республикасы территориясендә урнашкан температура түбән булу сәбәпле, төбәктә «Торак»  ведомствоара операциясе дәвам итә. Янгын-профилактик чараларның төп бурычы-торак секторда янгыннар санын мөмкин кадәр киметү.

Янгыннарны профилактикалау бүлеге хезмәткәрләре «Татарстан Республикасы буенча федераль янгынга каршы хезмәт идарәсе» ФГБУның Әлмәт филиалы-ОФПС-24 янгын сүндерү бүлеге хезмәткәрләре янгыннарны кисәтү һәм аларда кешеләрнең үлемен кисәтү максатыннан рейдлар үткәрә, янгын куркынычсызлыгы кагыйдәләре буенча белешмәлекләр, листовкалар һәм брошюралар таратыла. Атна саен МЧС хезмәткәрләре Азнакай шәһәренең гаиләләрен патронаж тикшерү үткәрә. Рейд нәтиҗәсендә йортларның янгын куркынычсызлыгы өйрәнелә, анда яшәүчеләр белән янгын куркынычсызлыгы чаралары, мич җылыту, электр приборларын эксплуатацияләү кагыйдәләре һәм янгын чыкканда кирәкле гамәлләр буенча инструктажлар үткәрелә. Йортыңны һәм гаиләне янгыннан саклау өчен, шәхси йорт хуҗаларына ут сүндергеч – беренче  янгын сүндерү чарасы сатып алырга, шулай ук автономияле янгын хәбәрчесе куярга киңәш ителә. Өлкән яшьтәге кешеләрнең торакларының янгынга каршы торышына аерым игътибар бирелә. Билгеле булганча,аларга онытучанлык, авырулар, хәрәкәтләрдә чикләүләр хас, шуңа күрә алар гадәттән тыш хәл килеп чыккан очракта тиз һәм дөрес чара курэ алмыйлар.

Мондый чараларның максаты-халыкка янгын куркынычсызлыгы чараларына инструкция бирү һәм өйрәтү.

«Федераль янгынга каршы хезмәтнең ТР буенча идарәсе " ФДБУнең Әлмәт филиалы-ОФПС-ОФПС-24 ПСЧ матбугат хезмәте»