«Татнефть» ГАҖнең «Березка-1» балалар сәламәтләндерү лагеренда янгын-тактик өйрәнүләр узды

2021 елның 10 июне, пәнҗешәмбе

Уку елы тәмамлангач, йөзләгән бала һәм яшүсмер җәйге сәламәтләндерү лагерьларында каникулларның бер өлешен үткәрәләр.

Аларның шактый өлеше шәһәр чикләреннән тыш урнашкан. Мондый объектларда янгын куркынычсызлыгын тәэмин итүнең сезонлы булуын, тагын да катлаулырак шартларын исәпкә алып, җәйге сәламәтләндерү, кече яшьтәге балалар өчен сезон башланыр алдыннан һәр елны аерым игътибар һәм яшүсмерләр шәһәр яны җәйге лагерьларының янгынга каршы торышына бирелә. Азнакай районында шәһәрдән 15 чакрым ераклыкта каен урманында “Каенлык-1” балаларны савыктыру үзәге урнашкан. Бу - район балаларының һәм яшүсмерләренең яраткан ял итү урыны, алар лагерьның тылсымлы атмосферасына чуму һәм рәхәтләнеп ял итү өчен уку елы тәмамлануны түземсезлек белән көтәләр, ә өлкәннәрнең төп бурычы - ял вакытында балаларның куркынычсызлыгын тәэмин итү.

26 май  конне җәйге сезонны ачу алдыннан 24 янгын сүндерү-коткару бүлеге һәм сәламәтләндерү үзәге персоналы алдында тренировка үткәрү, янгын чыккан вакытта персоналның гамәлләрен эшләү, янгын сүндерү тактикасын янгын сүндерү бурычы торды. Чөнки бик мөһим бер секундны да әрәм итмичә, паникага дөрес юнәлеш бирмичә һәм янган бинадан балаларны алып чыгу. Әгәр дә лагерьның һәр хезмәткәре аның янгын кебек бәла-каза килеп чыкса, кешелек һәм матди югалтулардан котылырга тиешлеген төгәл белсә. Риваять буенча янгын Б йокы корпусының 1 катында була. Янгын турында персонал кичекмәстән янгын сагына хәбәр итә, һәм эвакуация ишекләре аша кешеләрне эвакуацияләү үткәрә. Ул арада штаттан тыш янгын сүндерү оешмасы әгъзалары, эчке янгын кранын, янгын сүндерүчеләрне эшкә җиктеләр һәм янгынны сүндерүгә керештеләр. Ул арада янгын урынына Азнакай гарнизонының 4 янгын расчеты килеп җитте. Килеп җиткән бүлекчәләрне объект вәкиле каршы алды һәм бина эчендә эвакуацияләнгән кешеләр турында, ял итү бүлмәсендә янгын турында, бинада көчле төтен барлыкка килүе турында хәбәр итте. Янгын урынында янгын сүндерү буенча оператив штаб булдырганнар - янгын сүндерүдә катнашучыларның гамәлләре вак-төяккә кадәр эленгән булырга тиеш, шуңа күрә гомуми координация мөһим, аннары үз эшен төтен биналарында эшләү һәм кешеләрне коткару өчен кысылган һавалы махсус баллоннар белән тәэмин ителгән 4 төркем янгын сүндерүчеләр башлады. Тиздән шартлы янгын зыян күрүчеләр тарафыннан локализацияләнгән була һәм янгын таралу да табылмый. Реаль янгын вакытында мөмкин булган сценарийлар эшләнгәннән соң гына "отбой" командасы яңгырады. Үткән өйрәнүләр урынында үткәрелгән тренировка нәтиҗәләре буенча турыдан-туры "очу" булды. Өйрәнүләр җитәкчесе Владимир Салун билгеләп үткәнчә, "Березка-1" кебек ерак объектларда янгын сүндергәндә су җитмәү сизелә, күп санда балалар булу аеруча катлаулы, әмма үз бурычы белән эшләү аеруча авыр. Ләкин янгын сүндерүчеләр һәм сәламәтләндерү үзәге персоналы үз бурычларын үтәде. Барлык гамәлләр дә төгәл һәм килешеп башкарылды.

Арыганнар, ләкин үтәлгән бурыч хисе белән янгын сүндерүчеләр укулардан китә. Чын янгыннар булмас дип өметләнәсе генә кала, һәм янгын сүндерүчеләргә үз осталыкларын кулланырга туры килмәс дип ометлэнэбез. Ә балаларда җәйге каникуллар турындагы якты тәэсирләр генә калачак.

24 нче янгын сүндерү-коткару бүлеге матбугат хезмәте