Чит илләрдән килгән гражданнар өчен таләпләрне үзгәртү турында

2021 елның 15 декабре, чәршәмбе

Роспетребнадзорның Татарстан Республикасы буенча идарәсенең Россия Федерациясе дәүләт чигендә һәм транспортта чик буе ветеринария контроле бүлеге инспекторлары тарафыннан агымдагы елның 1 нче декабрендә Казанның тикшерү пункт зонасында төрле илләргә чыгарыласы һәм Татарстанга кертеләсе азык-төлекләр тикшерелеп озатылды::

- Россия Федерациясе территориясенә килүче чит ил гражданнары һәм гражданлыгы булмаган затлар Россия Федерациясе территориясендә халыкара һава судносы (һава транспортында)утырганда һәм Россия Федерациясе территориясе аша транзит үтү максатларында, һәм Россия Федерациясе дәүләт чиген узганда, үзе белән медицина документы (рус яки инглиз телләрендә) булуны тәэмин итәргә бурычлы., Татарстан Республикасы Министрлар Кабинетының "Россия Федерациясе территориясенә килеп җиткәнче ике календарь көннән дә соңга калмыйча сайлап алынган полимер чылбырлы реакция (ПЦР) ысулы белән COVID-19 нчы материалны лаборатор тикшерүнең тискәре нәтиҗәсен раслау турында" 2008 ел, 29 июнь, 439 нчы карары;

- аэропортларда COVID-19га (эпидемиологик күрсәткечләр буенча-Россия Федерациясе гражданнары, чит ил гражданнары һәм гражданлыгы булмаган затларга тоташ тест үткәрү үткәрелә.

Бер үк вакытта хәбәр итәбез, Россия Федерациясенең баш дәүләт санитар табибының 04.12.21 номерлы карары белән. "Көньяктан килгән затларга Россия Федерациясе территориясендә COVID-19 яңа штаммын кертүгә һәм таратуга юнәлтелгән чараларны көчәйтү турында» - Африка Республикасы, Ботсвана Республикасы, Лесото Корольлеге, Намибия Республикасы, Зимбабве Республикасы, Мозамбик Республикасы, Намибия Республикасы, Мадагаскар Республикасы, Танзания Республикасы, Эсватини Корольлеге, Гонконгның махсус административ районы (һава транспортын гамәлгә ашыручы һава транспорты экипажлары әгъзаларыннан тыш) очып килгән көннән ундүрт календарь көн эчендә, COVID19 методы белән COVID19ДА ике тапкыр лаборатория тикшерүе узып, изоляция режимын үтәргә кирәк (беренчесе – килү көненнән 2 көн эчендә, икенчесе-ПЦР методы белән – Россия Федерациясе территориясенә килгән көннән алып унынчы көннән алып уникенче көнгә кадәр).

Россия Федерациясе Баш дәүләт санитар табибының № 32 һәм 34 от 04.12.20021 карарлары 05.12.20021 елдан үз көченә керде.

Россия Федерациясенә килгән Россия Федерациясе гражданнары өчен таләпләрне искә төшерәбез:

- Россия Федерациясенә очканчы, билет сатып алганда, ләкин дәүләт һәм муниципаль хезмәтләрнең бердәм порталында (алга таба – ЕПГУ) рейска теркәлгәннән соң да соңга калмыйча; https://www.gosuslugi.ru) «Россия Федерациясенә килүчеләрне теркәү» электрон рәвештә Россия Федерациясенә килүче анкетаны тутырырга (https://www.gosuslugi.ru/394604 к;

- Россия Федерациясе территориясенә килгәннән соң өч календарь көн эчендә ПЦР методы белән COVIDКА бер тапкыр лаборатория тикшеренүе узарга кирәк.

Тискәре тикшеренүләр нәтиҗәләрен алу өчен COVID-19 методы белән ПЦР кирәк үтәргә изоляция режимы яшәү урыны буенча.

Соңгы 12 ай эчендә COVID-19га каршы вакцинация ясалганда яки соңгы 6 айда күчерелгән COVID-19 авыруы турында мәгълүмат булганда, ПЦР методы белән, чит илләрдән кайтканда, лаборатория тикшеренүе үткәрү таләп ителми.

ПЦР методы белән covid-19 лаборатор тикшеренүе турында белешмәләр мәҗбүри рәвештә күчерелгән авыру яки вакцинация ысулы белән «Россия Федерациясе территориясенә килүчеләр өчен яңа коронавирус инфекциясеннән күчерелгән тест нәтиҗәләре турында мәгълүмат бирү» формасын тутыру юлы белән дәүләт һәм муниципаль хезмәтләрнең бердәм порталында урнаштырыла. https://www.gosuslugi.ru/400705/1.

Сәламәтлек торышы начарайган очракта, Россия Федерациясе территориясенә килгән көннән 14 календарь көн эчендә, медицина оешмаларына килмичә, яшәү урыны буенча медицина ярдәме сорап кичекмәстән мөрәҗәгать итәргә кирәк.

Игътибар итегез!

Татарстан Республикасы буенча Роспотребнадзор идарәсе (алга таба – идарә) чит илләрдән кайткан гражданнар тарафыннан тест нәтиҗәләре, яңа коронавирус инфекциясеннән вакцина ясау яки вакцинацияләү турында белешмәләрнең дәүләт һәм муниципаль хезмәтләрнең бердәм порталына (ЕПГУ) урнашуын контрольдә тотуны дәвам итә.

2020 елның 1 августыннан чит илләрдән республика территориясенә Татарстанның 505 905 кешесе әйләнеп кайтты. Тикшерү нәтиҗәләре буенча, билгеләнгән таләпләрне үтәмәгән өчен идарә һәм эчке эшләр министрлыгы тарафыннан административ хокук бозу турында беркетмә төзү өчен 983 белдерү кәгазе җибәрелде, 6.3 ст.2 өлеше буенча административ хокук бозулар турында 901 беркетмә төзелде, 681 эш каралды – гражданнар 5 063 000 сум штраф билгеләп, административ җаваплылыкка тартылды.

«Халыкның санитар-эпидемиологик иминлеге турында» 30.03.1999 ел, №52-ФЗ Федераль законның 10 статьясы нигезендә гражданнар санитар законнар таләпләрен, шулай ук вазыйфаи затларның федераль дәүләт санитар-эпидемиология күзәтчелеген гамәлгә ашыручы карарларны, шулай ук башка гражданнарның сәламәтлек саклауга һәм уңай яшәү тирәлегенә хокукларын бозуга китерә торган гамәлләрне булдырмау буенча үтәргә тиеш.

Санитар-эпидемиологик иминлекне тәэмин итү өлкәсендәге законнарны бозган өчен 2. 6.3 статьялар Административ хокук бозулар турында Россия Федерациясе кодексының 15 меңнән 40 мең сумга кадәр административ штраф салу каралган.