Консультация - Татарстан Республикасы территориясендә метеорология күренешләренең интенсивлыгы турында кисәтү

2021 елның 22 декабре, чәршәмбе
Хөрмәтле гражданнар! «Татарстан Республикасының гидрометеорология һәм әйләнә-тирә мохитне мониторинглау идарәсе» ФДБУ түбәндәгеләрне кабул итте:

Консультация - метеорология күренешенең интенсивлыгы турында кисәтү

23 сәгатьтән, 22 декабрьдә 09 сәгатькә кадәр. 2021 елның 23 декабре.

2021 елның 23 декабрендә төнлә һәм иртән Татарстан Республикасы территориясендә һава температурасы -25.-30°гакадәр түбәнәю көтелә.

Россия Гадәттән тыш хәлләр министрлыгының Татарстан Республикасы буенча баш идарәсе түбәндәгеләрне тәкъдим итә:

Яңадан суыну һәм өшеү булмасын өчен, урамга чыкмаска, урамда озак йөрмәскә, йорт хайваннарында йөрергә һәм ерак сәфәрләрдән тыелырга.

Юыну куркынычының төп факторлары: тыгыз һәм дымлы кием һәм аяк киеме, кан тамырлары белән проблемалар, исерткеч эчемлекләр эчү, шулай ук йомшаклык һәм талчыгу. Күпкатлы итеп киенүдән котылу өчен, һава катлавы җылылыкны тотып тора, җылы сабак һәм йон оекбашлар киеп йөри - алар дымлылыкны сеңдерә, аякларын коры килеш сеңдерә, җылы бияләрсез, баш киеме һәм шарфтан башка салкынга чыкмый; даими актив хәрәкәтләнергә кирәк.
Көчле салкында ерак сәфәрләр һәм сәфәрләр ясамау яхшырак. Автомобиль механизмнарында юл-транспорт һәлакәтләре һәм кинәт җитешсезлекләр куркынычы кискен арта.

Ерак араларга йөрүче машина йөртүчеләргә дә үз иминлеген истә тотарга кирәк - сезон буенча киенергә, җылы киемнәр һәм аяк киемнәре турында онытмаска, кайнар чәй тупларга, мөмкин булган кадәр ягулык запасы булдырырга.

Автомобильдә начар күренү шартларында артык үзгәртеп корулардан, узып китүләрдән, узып китүләрдән баш тартырга кирәк.

Көтелмәгән тормозлардан качарга кирәк: кирәк булганда тизлекне салмак кына киметергә кирәк. Тормоз педаленә берничә тапкыр басарга кирәк, шул рәвешле, сезнең арттан хәрәкәт итүче автомобиль йөртүчеләрне кисәтүче сигнал биреп.

Мөмкинлектән чыгып йөрүләрдән качыгыз, табигатьтә озак йөрүләрдән баш тартыгыз.

Нык ошегэн вакытта беренче ярдәм:

Әгәрдэ  тэн  артык  суынган   икән -  җылы бинада бер-ике сәгать утырыгыз, ашагыз. Әгәр өшегән икән - кичекмәстән табибка мөрәҗәгать итегез. Әгәр медицина ярдәме ачык булмаса, өске яки тирән өшегәндә нишләргә?

Зыян күрүчене алмаштырыгыз. Юынган киемнәрегезне салыгыз һәм аны җылы җәймәләргә һәм одеялга төрегез. Зыян күргән гәүдәләргә тимәскә!

Җылы суда җылытыгыз. Температура 40-42 0С. Әгәр термометр булмаса, кулыгызны терсәк тиңентен суга батырыгыз. Кайнар булмаса - температура туры килә. Туңдырылган участокны суга төшерегез һәм тире алсу төскә кереп, сизгерлеге кайтканчы тотыгыз. Җиңелгән участок савыт-саба стеналары белән орынырга тиеш түгел. Йөзегез яки колакларыгыз өшегән булса, җылы компресслар йомшак сөлге белән ясагыз (суда чылатып алырга һәм сөртергә).

Суегыз да борыгыз. Тире кызарып чыгу белән, киптерегез һәм зарарланган участокны чиста материя белән каплагыз. Әгәр дә бу аяк яки кул булса, һәр бармакны борырга яки, участокны киптерергә һәм зарарланган тире аша үтеп керергә ирек бирмәс өчен, бармаклары арасында мамык шарлар салырга кирәк.

Сыеклык җитмәүне тутырыгыз. Алкогольдән тыш, теләсә нинди җылы эчемлекләр. Бу тәннең нормаль температурасын торгызырга һәм кан циркуляциясен яхшыртырга ярдәм итәчәк.

Авыруны бетерә торган чаралар. Аспирин яки ибупрофен авыртудан коткарачак һәм кан әйләнешен яхшыртачак.

Янгын куркынычсызлыгы кагыйдәләрен исегездә тотыгыз һәм үтәгез:

Спиртлы эчемлекләр кулланмагыз, беркайчан да ятакта тартмагыз!

· балаларны күзәтүсез калдырмагыз, аларны янгын куркынычсызлыгы кагыйдәләренә өйрәтегез;

Электр үткәргечтән беркайчан да файдаланмагыз, электр челтәрен артык йөкләмәгез, электр җылыткычларын кулланганда саклык белән эш итегез;

Электр кабызучылар һәм газ приборларын күзәтүсез калдырмагыз.

Исегездә тотыгыз: янгын үзеннән-үзе килеп чыкмый. Аның сәбәбе - ут белән эш итүдә кешеләрнең ваемсызлыгы һәм гамьсезлеге. Исерек хәлдә кеше үз-үзен һәм гамәлләрен контрольдә тота алмый, өстәвенә башка кешенең тормышы өчен бернинди җаваплылык та китерә алмый.

Теләсә нинди бәла-каза очрагында сез һәрвакыт ашыгыч хезмәтләрне чакыруның бердәм номерына - "112" номерына мөрәҗәгать итә аласыз. Шалтыратулар тәүлек буе һәм шәһәр һәм мобиль телефоннардан бушлай кабул ителә.

Россия Гадәттән тыш хәлләр министрлыгының ТР буенча Баш идарәсенең "Ышаныч телефоны" 8 (843) 288-46-96.