Татарстан Республикасы территориясендә метеорологик күренешләрнең интенсивлыгы турында Консультация-кисәтү

2022 елның 4 гыйнвары, сишәмбе

Консультация-кисәтү

метеорологик күренешләрнең интенсивлыгы турында

18 сәгатьтән. 4 гыйнварда 18 сәгатькә кадәр. 5 гыйнвар 2022 ел.

2022 елның 5 гыйнварында Татарстан Республикасы территориясендә һәм Казан шәһәрендә урыны белән көтелә:

- 500 метр һәм аннан да кимрәк күрүчән томан;

- төнлә һәм иртән минималь һава температурасы -25..-30˚.

Татарстан Республикасы буенча Россия ГТХМ Баш идарәсе киңәш итә:

Салкында:

Салкын тидермәс өчен, урамга чыкмаска, балалар, Йорт хайваннары урамда озак тормаска һәм еракка йөрүдән тыелырга кирәк.

Туңу рискының төп факторлары: кысан һәм дымлы кием һәм аяк киеме, кан тамырлары белән проблемалар, алкоголь исерү, шулай ук йомшаклык һәм ару-талу. Күп катламлы киенегез - һава катламнары җылы тотыла, җылы стелькалар һәм йон оекбашлар киегез – алар дым эчәләр, аякларын коры калдырып, салкынга җылы бияләйләр, баш киемнәре һәм шарфтан башка чыкмагыз; даими актив хәрәкәтләр кирәк.

Көчле салкында еракка йөрү һәм сәфәр кылу яхшырак. Автомобиль механизмнарында юл-транспорт һәлакәтләре һәм кинәт җитешсезлекләр куркынычы кискен арта. Ерак араларга йөрүче шоферларга да үз куркынычсызлыгы турында истә тотарга кирәк-сезон буенча киенергә, җылы кием-салым һәм аяк киемен, кайнар чәй запасын онытмаска, мөмкин булган кадәр ягулык запасы булырга тиеш.

Автомобильдә Начар күрүчәнлек шартларында хәрәкәт иткәндә артык үзгәртеп корулардан, узып китүләрдән баш тартырга кирәк.

Кинәт тоткарлыклардан качарга кирәк: тукталыш кирәк булганда тизлекне салмак кына киметергә кирәк. Берничә тапкыр нажать на педаль тормоза, шуның белән сигнал биреп, предупреждающий машина йөртүчеләр, алар движутся сезнең өчен.

Мөмкин булганча, йөрүдән качыгыз, табигатьтә озак йөрүдән баш тартыгыз.

Туңдырганда беренче ярдәм:

Әгәр бу переохладение-ничек кирәк согрейтесь, посидите җылы бинада берничә сәгать, ашагыз. Әгәр туңса-кичекмәстән табибка мөрәҗәгать итегез. Югары яки тирән туңдырганда, медицина ярдәме барып чыкмый икән, нишләргә?

- Зыян күргән кешене күчерегез. Снимите промокшую кием һәм заверните аны җылы простыни һәм юрганнар. Зыян күргән тән участокларына кагылмый!

- Җылы суда җылыгыз. Температура 40-42 0С. әгәр термометр юк икән, кулны локоть суга төягез. Әгәр дә кайнар-температура подходящая. Погрузите обмороженный участогы суга һәм чиста җәбер хәзергә кадәр тире булмаячак розовой һәм кайтармый чувствительность. Зарарланган участок савыт-саба диварлары белән элемтәгә керергә тиеш түгел. Әгәр зат яки колакка туңдырылган икән, җылы компрессларны йомшак сөлге белән ясагыз (суда юарга һәм отжать).

- Киптерегез һәм оберните. Ничек гына тире порозовеет, обсушите һәм оберните пораженный участогы чиста материей. Әгәр бу аяк яки кул, обернуть кирәк, һәр бармагын яки проложить ватные шарлар арасында пальцами өчен высушить участогы һәм бирергә инфекция проникнуть аша пораженную тирене.

- Тутырыгыз кимчелек сыеклык. Алкогольдән башка теләсә нинди җылы эчемлекләр. Бу торгызырга ярдәм итәчәк нормаль температураны тән һәм яхшыртырга циркуляцию кан.

- Авыртуны баса торган чаралар. Аспирин яки ибупрофен авыртудан арындырачак һәм кан әйләнешен яхшыртачак.

Янгын куркынычсызлыгы кагыйдәләрен онытмагыз һәм үтәгез:

· спиртлы эчемлекләр кулланмагыз, урын өстендә тәмәке тартмагыз!

* балаларны караучысыз калдырмагыз, аларны янгын куркынычсызлыгы кагыйдәләренә өйрәтегез;

* төзек булмаган электр үткәргечтән беркайчан да файдаланмагыз, электр челтәрен артык тыгызламагыз, электр җылыткычларын кулланганда сак булыгыз;

* кабызылган электр һәм газ приборларын караучысыз калдырмагыз.

Исегездә тотыгыз: янгын үзеннән-үзе килеп чыкмый. Аның сәбәбе - кешеләрнең ваемсызлыгы һәм ут белән эш итүдә ваемсызлыгы. Исерек хәлдә кеше үз-үзен һәм гамәлләрен контрольдә тота, өстәвенә, башка кешенең гомере өчен бернинди җаваплылык та тота алмый.

Томанда:

Әгәр сез, табигатьтә булганда, томан куерганын күрсәгез, урманда яки сулыкта ориентацияне югалтмас өчен, чаралар күрергә кирәк.

Томан юл хәрәкәтендә катнашучыларның барысына да куркыныч тудыра. Автомобильнең томан эчендә хәрәкәт иткәндә артык үзгәртеп корулардан, узып китүләрдән баш тартырга кирәк.

Томан шартларында юл-транспорт һәлакәтләренең күбесе алда баручы транспорт чарасы белән бара. Шуны истә тотарга кирәк, томан ераклыкны яшерә – гадәти дистанцияне арттырырга, тизлекне киметергә кирәк.

Кискен тоткарлыклардан котылырга кирәк: тукталыш кирәк булганда тизлекне салмак кына киметергә кирәк. Берничә тапкыр нажать на педаль тормоза, шуның белән сигнал биреп, предупреждающий машина йөртүчеләр, алар движутся сезнең өчен. Туманда хәрәкәт иткәндә машина йөртүчеләрнең ару-талуы арта, саклык артмаячак.

Теләсә нинди бәла булган очракта сез һәрвакыт ашыгыч хезмәтләрне бердәм чакыру номерына – «112»мөрәҗәгать итә аласыз. Шалтыратулар тәүлек әйләнәсе һәм шәһәр һәм кәрәзле телефоннардан бушлай кабул ителә.

ТР буенча Россия ГТХМ Баш идарәсенең "ышаныч телефоны" 8 (843) 288-46-96.