Татарстан Республикасы территориясендә гадәттән тыш хәлләр барлыкка килү һәм үсешенең көндәлек оператив фаразы (12.02.2002 ел)

2022 елның 11 феврале, җомга

ОПЕРАТИВ КӨНДӘЛЕК ФАРАЗ

«Татарстан Республикасы Гидрометеорология һәм әйләнә-тирә мохитне күзәтү идарәсе» ФДБУ мәгълүматлары буенча, 12 февральдә Татарстан Республикасында куркыныч һәм начар метеорологик күренешләр көтелми.

1. Татарстан Республикасы буенча метеорологик хәлнең 2022 елның 12 февраленә фаразы:

Болытлы, көндез аязучан болытлы. Бераз кар. Җил көньяк-көнбатыштан секундына 4-9 метр тизлектә, төнлә һаваның минималь температурасы -4..-9˚. Көндез максималь һава температурасы -2..-7˚. Юлларда бозлавык.

Фаразлана торган метеорологик күренешләр белән бәйле рәвештә федераль, төбәк һәм җирле әһәмияттәге трассаларда юл-транспорт һәлакәтләренә бәйле гадәттән тыш хәлләр һәм хәлләр барлыкка килү ихтималы, шулай ук федераль, төбәк һәм җирле әһәмияттәге автомобиль юлларында хәрәкәтне чикләү ихтималы арта.

Биналарның түбәләреннән һәм башка объектларның түбәләреннән кар һәм боз катламнары төшүгә, шулай ук биналар элементларының һәм киң катламлы конструкцияләрнең җимерелүенә бәйле хәвеф-хәтәр бар.

Кар массаларының елга үзәннәре, чокырлары, карьерлары, тимер юл насыйплары, күперләр, карьерлар диварлары һәм төзелеш котлованнары (ягъни 25 м.дан артык һәм 12 градустан артык булган участокларда) текә катламнарыннан төшү ихтималы бар.

Биналарның түбәләреннән кар төшү куркынычы янаганда:

Кар төшү мөмкин булган түбәле йортлар янына якын килмәгез һәм мондый урыннарда балаларга йөрмәгез.

Автомобильләрне карнизларында боз сөңгеләре барлыкка килгән биналар һәм корылмалар янында калдырырга ярамый.

Куркыныч урын коймалары булган очракта киртәләрне үтәргә түгел, ә куркыныч урыннарны башка юл белән узып китәргә омтылырга кирәк.

Түгел йөрергә урамда наушниках, Сез дә ишетәчәксез шау-шу төшү белән түбәдән.

Тротуар буенча хәрәкәт вакытында сез шикле тавыш ишеткәнсез икән-туктарга, баш күтәрергә һәм нәрсә булганын карарга ярамый. Бәлки, бу кар яки боз балыгы җыены. Бинадан да качарга ярамый. Диварга мөмкин кадәр тизрәк ияләшергә кирәк, түбәнең козырек каплау булачак.

Кар һәм боз төшкәннән соң түбәдән кар һәм боз түбә уртасыннан да төшәргә мөмкин, шуңа күрә тротуарда элек егылып төшкән кар эзләре яки бозлы калкулыклар күренсә, бу әлеге урынның куркыныч булуын күрсәтә.

Яңа коронавирус белән килеп чыккан авыруларның таралуына юл куймас өчен, саклык чараларын үтәргә кирәк:

- хәлне тотрыклыландырганчы, Кытай Халык Республикасына сәфәрне планлаштырмаска;

- башка илләргә чит ил сәфәрләрен планлаштырганда-эпидемиологик хәлне аныклау;

- мал-туар, диңгез ризыклары сатыла торган базарларга йөрмәскә;

- бары тик термик эшкәртелгән азыкны, шешәле суны гына кулланырга.;

-зоопаркларга, хайваннарны җәлеп итеп, мәдәни-массакүләм чараларга йөрмәскә;

- сулыш органнарын яклау чараларын кулланырга (битлекләр);

- кешеләр күпләп җыела торган урыннарда һәм ризык кабул итәр алдыннан кулларны юарга;

- КХР дан кайтканнан соң, 14 көн эчендә үз сәламәтлегеңнең торышын күзәтергә кирәк;

Янгын вакытында ничек эшләргә.

Янгын чыккан очракта 112 яки 01 телефоны аша хәбәр итегез. Янгынга тиз арада реакцияләгез, утны сүндерү өчен барлык уңайлы ысулларны кулланып (ком, су, ут сүндергечләр һ.б.).

Эвакуация вакытында янган бүлмәләр һәм төтен баскан урыннар, сулышын тоткарлап, борынын һәм авызын дымлы тукыма белән саклап, тиз үтә.

Шартлау куркынычы янаганда, башны куллары белән, алга таба тәрәзәләрдән, пыяладан, ишекләрдән, үтүдән, баскычлардан саклап, корсанга ятасыз.

Бензин, керосин һ. б. мичне яндыру бик куркыныч.

Мичне җылытмаска, аңа якын җиһаз һәм башка яна торган әйберләрне куярга; кием-салым киптерергә һәм мичкә янган башка материалларны киптерергә һәм янәшә куркыныч.

Подвалларда, сарайларда, чарлакта һәм янучан материал саклана торган биналарда тәмәке тартуга һәм ачык ут куллануга юл куймаска кирәк.

Ашыгыч хезмәтләрнең автомобиль техникасы үтү өчен йорт яны территориясендә йөрү өлешен киртәләргә кирәк.