Татарстан Республикасы территориясендә гадәттән тыш хәлләр барлыкка килү һәм үсешенең көндәлек оператив фаразы (16.02.2002 ел)

2022 елның 15 феврале, сишәмбе

Биналарның түбәләреннән һәм башка объектларның түбәләреннән кар һәм боз катламнары төшүгә, шулай ук биналар элементларының һәм киң катламлы конструкцияләрнең җимерелүенә бәйле хәвеф-хәтәр бар.

Кар массаларының елга үзәннәре, чокырлары, карьерлары, тимер юл насыйплары, күперләр, карьерлар диварлары һәм төзелеш котлованнары (ягъни 25 м.дан артык һәм 12 градустан артык булган участокларда) текә катламнарыннан төшү ихтималы бар.

COVID-19 коронавирус инфекциясе белән авыруның яңа очракларын ачыклау мөмкинлеге бар.

Кыргый һәм йорт хайваннары котыру авыруының аерым очракларын ачыклау фаразлана.

Оренбург өлкәсендә һәм Башкортостан Республикасында эпизоотик хәлнең начараюы сәбәпле, кыргый һәм йорт (парнокопыт) хайваннары вирусы белән авыру очракларын ачыклау куркынычы бар.

Электр челтәрләре, коммуналь челтәрләрнең искерүе сәбәпле, энергетика һәм торак-коммуналь хуҗалык объектларында (суүткәргеч һәм канализация челтәрләре, җылылык, электр һәм газ белән тәэмин итү системалары) һәлакәтләр килеп чыгу ихтималы арта.

Очышларны әзерләү һәм башкару кагыйдәләрен бозу, нормадан тыш йөкләнеш, техник җиһазланышта булган җитешсезлекләр аркасында, авиация транспортын эксплуатацияләү һәм сынаулар һәм аэропортлар эшендә бозу белән бәйле гадәттән тыш хәлләр килеп чыгу ихтималы арта.

Тимер юлларның төзек булмавын һәм хәрәкәт составының ресурсларын эшләп чыгаруны вакытында контрольдә тотмау нәтиҗәсендә тимер юлда рельслардан хәрәкәт составы төшүгә, тимер юл аркылы чыгу урыннарында каршылыклар килеп чыгуга бәйле хәлләр килеп чыгу куркынычы бар.

Янгын куркынычсызлыгы кагыйдәләрен үтәмәү, мич һәм электр җиһазларының төзек булмау, ут белән саксыз эш итү аркасында техноген янгыннар һәм көнкүреш газы шартлау ихтималы арта.

Технологик режимны бозу һәм куркынычсызлык техникасын үтәмәү нәтиҗәсендә потенциаль куркыныч һәм җитештерү объектларында авария хәлләре килеп чыгу ихтималы бар.

Кешеләрне угар газы, мичне һәм газ җиһазларын эксплуатацияләү кагыйдәләрен бозган очракта, яисә аларның төзек булмау аркасында, шулай ук гаражларда автомобильләрдән файдаланганда куркынычсызлык чараларын үтәмәү шартларында агулау ихтималы саклана.

Бозлавык һәм Көртлекләр буенча киңәшләр

Машина йөртүчеләргә юл хәрәкәте кагыйдәләрен тайпылышсыз үтәргә, һава шартларына туры килгән автопокрышкаларны кулланырга, шулай ук катлаулы юл-метеорологик шартларда юл хәрәкәте иминлеген тәэмин итүче тизлекне сакларга. Куркыныч маневрлардан, бигрәк тә каршы хәрәкәт өчен билгеләнгән юлга чыгу белән бәйле. Юлга тулысынча төзәтелгән автомобильдә барырга һәм үз тормышы өчен дә, юл хәрәкәтендә катнашучыларның башка тормышлары өчен дә җаваплылык күрсәтергә кирәк.

Бозга чыкканда куркынычсызлык чаралары

Су астында балык тотарга яратучыларга шуны истә тотарга кирәк: кеше салкын суга эләккәндә, вакыт бер минутка түгел, ә секундка бара. Ә иң якын коткару постына килү өчен вакыт кирәк.

Йөкләнеш йогынтысында характерлы скрипкачы тавыш белән үрелеп барган ярыклар барлыкка килә, бу очракта кичекмәстән куркыныч участоктан чыгып китәргә, аеруча кискен хәлдә, өслек буенча авырлыкны бүлү мәйданын арттыру һәм кире юнәлештә китү өчен, бозга ятарга кирәк. Юка бозда үз-үзеңне тотуның башка кагыйдәләрен дә белергә кирәк:

- калынлыгы 7 см дан да ким булмаска тиеш;

– балыкка ялгыз гына барырга;

- боздагы һәр адымны кискен җәяүләп тикшерергә, тик аның алдында бозны сугмаска – яхшырак;

– башка балыкчыларга 3 метрдан да якынрак килмәскә;

- бозга коряглар, суүсемнәр, һава куыклары төшкән урыннарга якын килмәскә;

– төп массивтан берничә ярык белән аерылган яңа ярык белән яки боз участогы буйлап йөрмәскә.;

– тиз чыгып китәргә куркыныч урын, әгәр эшләнгән лунки башлый бить су фонтаном.;

- һичшиксез, страховка һәм коткару чаралары булырга тиеш (ахыры йөкле шнур, озын коймак, киң такта);

– балыкны спиртлы эчемлекләр куллану белән бергә алып барырга кирәк.

Биналарның түбәләреннән кар төшү куркынычы янаганда:

Кар төшү мөмкин булган түбәле йортлар янына якын килмәгез һәм мондый урыннарда балаларга йөрмәгез.

Автомобильләрне карнизларында боз сөңгеләре барлыкка килгән биналар һәм корылмалар янында калдырырга ярамый.

Куркыныч урын коймалары булган очракта киртәләрне үтәргә түгел, ә куркыныч урыннарны башка юл белән узып китәргә омтылырга кирәк.

Түгел йөрергә урамда наушниках, Сез дә ишетәчәксез шау-шу төшү белән түбәдән.

Тротуар буенча хәрәкәт вакытында сез шикле тавыш ишеткәнсез икән-туктарга, баш күтәрергә һәм нәрсә булганын карарга ярамый. Бәлки, бу кар яки боз балыгы җыены. Бинадан да качарга ярамый. Диварга мөмкин кадәр тизрәк ияләшергә кирәк, түбәнең козырек каплау булачак.

Кар һәм боз төшкәннән соң түбәдән кар һәм боз түбә уртасыннан да төшәргә мөмкин, шуңа күрә тротуарда элек егылып төшкән кар эзләре яки бозлы калкулыклар күренсә, бу әлеге урынның куркыныч булуын күрсәтә.