2021 елның салым чорында транспорт һәм җир салымнары буенча оешмаларга салым ташламаларын бирү тәртибе турында

2022 елның 24 феврале, пәнҗешәмбе

Россия Федерациясе Салым Кодексының 361.1 статьясындагы 3 пунктының беренче абзацы һәм 396 статьясындагы (алга таба – Кодекс) 10 пунктының беренче абзацы нигезендә, салымнар турында законнарда билгеләнгән салым ташламалары хокукына ия салым түләүчеләр салым ташламасын бирү турында гариза (алга таба – ташлама турында гариза) салым органына тапшыра.

Россия Федераль салым хезмәтенең 25.07.2009 ел, № ММВ-7-21/377@ (алга таба – Приказ) боерыгы нигезендә, 2020 елның 1 гыйнварыннан үз көченә керә торган транспорт һәм (яки) җир салымнары буенча ташламалар турында гариза формасы, аны тутыру тәртибе һәм күрсәтелгән гаризаны электрон формада бирү форматы расланды.

КНД 1150064 формасы буенча ташламага гариза 2021 елдан салым чорына кагылышлы салым ташламасын бирү максатларында салым органына бирелергә (җибәрелергә) мөмкин. Салым органына ташлама турында гариза бирү вакыты Кодекс белән билгеләнмәгән.

Гаризаны тутырганда кырда 5.4 һәм (яки) 6.2 салым ташламасының гамәлдә булу вакыты салым ташламасына хокукны раслаучы документ (документлар) нигезендә күрсәтелә (19 пунктның 4 пунктчасы, 20 пунктның 2 пунктчасы, боерык белән расланган гариза формасын тутыру тәртибенең 2 пункты). Оешмалар тарафыннан салым түләүченең шәхси кабинеты аша ташлама турында гариза бирү кодекста каралмаган.

Ташлама турында гаризаны асылда салым салу объектының урнашу урыны буенча салым органына карый (Кодексның 83 статьясындагы 5 пункты, Россия Федераль салым хезмәтенең 25.09.2009 ел, № БС-4-21/19518@хатына кушымтаның 1.6, 2.1 пунктлары).

Салым ташламасына хокукны раслаганда салым органы тиешле документлар һәм (яки) гаризада күрсәтелгән гамәлдә булган чорда салым ташламасына салым түләүченең хокукын раслаучы белешмәләр булырга тиеш.

Льгота турында гаризаны карау нәтиҗәләре буенча салым органы салым түләүчегә салым ташламасын бирү турында белдерү яисә салым ташламасын бирүдән баш тарту турында хәбәр җибәрә (Кодексның 361.1 статьясындагы 3 пунктының алтынчы абзацы, 396 статьясындагы 10 пунктының икенче абзацы).

Салым органына ташлама турында гариза бирү вакыты салым түләүче тарафыннан билгеләнә. Әгәр салым чорының беренче айларында бирелгән ташлама турында гаризада салым ташламасы белдерелгән бөтен салым чоры күрсәтелсә, салым органы салым түләүченең ташлама турында гаризада күрсәтелгән чор өчен салым ташламасына хокукын раслаучы белешмәләр булырга тиеш. Салым ташламасының расланмаган чорына карата салым ташламасын бирүдән баш тарту турында хәбәр җибәреләчәк.

Күрсәтелгән салым ташламасының төрле чорларына һәм (яки) төрле салымнарга карата тиешле нигезләр булганда, ташлама турында гариза бирелгән очракта, салым ташламасын бирү турында бер үк вакытта хәбәр итү һәм салым ташламасын бирүдән баш тарту турында хәбәр итү рөхсәт ителә.

Мәсәлән, ташлама турында гаризада салым ташламасын бирү срогы 1 гыйнвардан 1 сентябрьгә кадәр күрсәтелгән, шул ук вакытта 1 гыйнвардан 31 майга кадәрге чорда салым ташламасының гамәлдә булуы расланган - бу чорда салым ташламасын бирү турында белдерү җибәрелә, ә 1 июньнән 1 сентябрьгә кадәр салым ташламасының гамәлдә булуы расланмаган - бу чорда салым ташламасын бирүдән баш тарту турында хәбәр җибәрелә.

Салым чоры дәвамында салым түләүчеләр салымнар буенча аванс түләүләре түли. Салым чоры тәмамлангач, салым түләүчеләр 362 статьясындагы 2 пунктында һәм 396 статьясындагы 5 пунктында каралган тәртиптә исәпләп чыгарылган салым суммаларын түлиләр (Кодексның 363 статьясындагы 3 пункты, 397 статьясындагы 2 пункты).

Кодекс салымнар буенча аванс түләүләрен түләүне һәм салым ташламаларын куллануны ташлама турында мәҗбүри гариза биреп, аванс түләүләре түләү срогы тәмамланганчы салым ташламасын бирү турында хәбәрнамә алу белән бәйләми.

Кодексның 363 статьясындагы 4 пункты һәм 397 статьясындагы 5 пункты нигезендә, салым түләүләренең тулылыгын тәэмин итү максатларында салым органнары салым түләүчеләргә (аларның аерым бүлекчәләренә) үзләре карамагындагы транспорт чаралары / җир участоклары урнашкан урын буенча салым органнары тарафыннан исәпләнгән салым суммалары турында хәбәр (алга таба – хәбәр) тапшыра.

Хәбәр салым органында булган мәгълүмат, шул исәптән ташлама турында гаризаны карау нәтиҗәләре нигезендә төзелә.

Шулай итеп, әгәр салым органы хәбәр төзү датасына бирелгән салым ташламасы турында мәгълүмат булмаса, хәбәргә әлеге ташламаны исәпкә алмыйча исәпләнгән салым суммалары кертеләчәк.

Алга таба, Кодексның 363 статьясындагы 6 пункты һәм 397 статьясындагы 5 пункты нигезендә, салым түләүче салым ташламаларын куллануның нигезле булуын раслаучы белешмәләр һәм (яки) документлар, аерым алганда, тиешле чор өчен ташлама турында гариза (элек ул җибәрелмәгән булса) алынганнан соң егерме көн эчендә тапшырырга хокуклы.

Әгәр салым органы тарафыннан салым буенча аңлатмалар һәм (яки) документларны карау нәтиҗәләре буенча салым буенча недоимка ачыкланса (мәсәлән, салым түләүченең салым органына ташлама турында гариза тапшырмавы яки салым ташламасын бирүдән баш тартуы турында хәбәр алуы, шул ук вакытта салым ташламасын фактта исәпкә алуы, һәм бу түләнгән салым суммасының кимүенә китерде) , салым органы салым түләүчегә салым түләү турында таләп җибәрә һәм недоимканы түләтү буенча законнарда билгеләнгән чаралар күрә (363 статьяның 7 пунктындагы өченче абзацы)., Кодексның 397 статьясындагы 5 пунктының икенче абзацы).

Салым салу объектлары булмаган транспорт чаралары һәм җир кишәрлекләре буенча (Кодексның 358 статьясындагы 2 пункты, 389 статьясындагы 2 пункты), Кодексның 357 һәм 388 статьялары нигезендә ташлама турында гариза бирү зарурлыгы юк.

Шулай ук рөхсәт ителгән файдалануның билгеле бер төрләренә карата түбәнәйтелгән салым ставкасын куллану өчен льгота турында гариза таләп ителми (Россия Финанслар министрлыгының 01.10.2018 ел, № 03-05-04-01/7013 хаты).

Россия Федераль салым хезмәтенең Татарстан Республикасы буенча №17 районара инспекциясе