Физик затлар милкенә салым турында мәгълүмат

2022 елның 24 феврале, пәнҗешәмбе

Һәр гражданинга физик затлар милкенә салымның күчемсез милеккә ия булган, аларга түбәндәгеләр керә: йортлар, фатирлар, дачалар, хуҗалык һәм башка корылмалар.                                   Бу салымны түләүдән азат ителмәгән яки әлеге салымны түләүгә махсус ташламалары булмаган барлык затлар түләргә тиеш.

2018 елның 1 гыйнварыннан милек салымына карата салым ташламаларына хокукны 18 яшькә кадәрге өч һәм аннан күбрәк баласы булган гражданнар да алды.

Салым түләүчеләрнең әлеге категориясе, эшмәкәрлек эшчәнлегендә кулланылмаган очракта, бер күчемсез милек объектына карата мөлкәткә салым түләүдән азат ителә. Мондый объект торак йорт яки аның бер өлеше, фатир яки бүлмә, гараж булырга мөмкин.

2019 елның 1 гыйнварыннан күп балалы гаиләләр эшмәкәрлек эшчәнлегендә кулланылмый торган җир кишәрлекләренә карата салым ташламасын алу хокукына ия булдылар.

Салым ташламалары хокукына ия физик затлар салым органына үз теләге белән салым ташламасын бирү турында гариза тапшыралар, шулай ук салым түләүченең салым ташламасына хокукын раслаучы документлар тапшырырга хокуклы.

Салым ташламасына хокукны раслаучы документлар булып түбәндәгеләр тора: әлеге салым буенча салым түләүче дип танылган физик затның шәхесен таныклаучы документ, шулай ук аның исеменә бирелгән күп балалы гаиләнең таныклыгы, яисә өч һәм аннан күбрәк бала туу турында таныклык, ата-анасы (уллыкка алучы) булып торган.

Әгәр сез элегрәк үз ташламаларыгыз турында белдергән булсагыз һәм салым түләүдән азат ителгән булсагыз, өстәмә рәвештә гариза юлларга кирәкми.

Шуңа бәйле рәвештә, югарыда бәян ителгәннәр сезгә салым ташламасыннан файдалану турында гариза җибәрергә һәм ташламага хокукны раслаучы документлар җибәрергә тәкъдим итәбез.

Документларны теләсә нинди уңайлы ысул белән тапшырырга мөмкин: "физик затлар өчен салым түләүченең шәхси кабинеты" аша; почта элемтәсе аша яисә Бөгелмә шәһәре, Ленин урамы, 30 йорт адресы буенча салым инспекциясенә мөрәҗәгать итеп.

Россия Федераль салым хезмәтенең Татарстан Республикасы буенча №17 районара инспекциясе