Сабантуй- муллык бәйрәме!

2022 елның 14 июне, сишәмбе

12 июнь көнне Азнакайда милли бәйрәмебез-Сабан туе гөрләп узды. Быел ул Россия халыкларының мәдәни мирасы елына багышланган иде.Азнакай районында бу борынгы уңдырышлылык һәм муллык бәйрәмен төрле милләт кешеләре бик теләп билгеләп үтә, алар арасында, әлбәттә, җирле милли-мәдәни берләшмәләр вәкилләре дә бар.
Азнакай районында яшәүче әрмән, Төркия, әзербайҗан, үзбәк, таҗик, казакъ, рус, чуаш, татар, башкорт диаспораларының бай мәдәни мирасын чагылдырган Милли йорт-лар елдан-ел бәйрәмнең бизәге булып тора. Йорт хуҗалары кунакларны яңгыравыклы җыр, дәртле биюләр белән каршы алды, милли ризыклар һәм эчемлекләр белән сыйлады. Һәр милләт вәкилләре шәһәр халкын һәм кунакларны кабатланмас колорит белән шаккатырырга, бәйрәм кәефе белән уртаклашырга тырыштылар.
Сабантуй театральләштерелгән прологтан башланды, анда бәйрәм тарихы һәм аның традицияләре чагылды. Азнакай муниципаль районы башлыгы Марсель Зөфәр улы Шәйдуллин, тантананы ачып, Сабантуйның меңьеллык тарихы булган бәйрәмнең гасырлар дәвамында яшәп килгән гореф-гадәтләрне, заманны берләштерүен, төрле халыклар вәкилләренә татар халкының мәдәнияте, тарихы, гореф-гадәтләре турында күбрәк белергә ярдәм итүен, милләтара дуслыкны, татулыкны һәм аңлашуны ныгытырга ярдәм итүен билгеләп үтте.
Сабантуйда һәркем күңеленә хуш килде: дәртле җырлар һәм биюләр, топот тояклар, төрле милләт кухнялары ароматлары, төрле халыкларның торакларын матурлау, көч һәм җитезлек, кунакчыллык һәм кунакчыллык.