Азнакай районында "татар малае, татар кызы" конкурсында җиңүчеләр игълан ителде

2023 елның 27 апреле, пәнҗешәмбе

Азнакайның 21 нче «Сандугач» балалар бакчасында «татар малае, татар кызы» («Татар егете, Татар кызы») район конкурсына йомгак ясалды.

Өч этапта узган конкурста шәһәр һәм районның төрле балалар бакчаларыннан 15 кыз һәм 7 малай катнашты. Конкурсантлар визит карточкаларын тәкъдим иттеләр, иҗади ярышта талантларын һәм интерактив уенда белемнәрен күрсәттеләр.

Җиңүчеләрне бүләкләү тантанасын ачып, район башлыгы Марсель Шәйдуллин барлык катнашучыларга, мәктәпкәчә учреждениеләр хезмәткәрләренә, балаларның ата-аналарына, чараны оештыручыларга зур иҗади хезмәтләре өчен зур рәхмәт белдерде.

- Әлеге конкурсның максаты-яшьтән үк балаларда туган телгә, үз төбәгенә мәхәббәт тәрбияләү, чын патриотларны үстерү. Шунысы куанычлы, безнең барлык балалар бакчаларында татар төркемнәре ачылды, һәр мәктәптә икенче ел милли сыйныфлар эшли. Һәм мондый уртак эш ата-аналар белән системалы рәвештә башкарылырга тиеш. Ул чакта Туган тел, милли гореф – гадәтләр һәм гореф-гадәтләр югалмаячак, - дип билгеләп үтте район башлыгы.

Барлык конкурсантлар да төрле номинацияләрдә дипломнар белән бүләкләнде.

Малайлар арасында беренче урынга 19 нчы "Тамчыкай" балалар бакчасында тәрбияләнүче Тимерхан Шәйхулов, 10 нчы "Алтынчәч" балалар бакчасыннан Самир Әхтәмов, Актүбә бистәсенең "Березка" балалар бакчасыннан Арыслан Егоров; кызлар арасында "Салават күпере" дән Камилә Минаева һәм 8 нче "Гнездышко"мәктәпкәчә белем бирү учреждениесеннән Ямина Камалиева лаек булды.

Икенче урынга 5 нче "Кояшлы" балалар бакчасыннан Нурлан Рәшитов һәм алтынчы "Звездочка" бакчасыннан Ясир Дәүләтшин, Урманай авылыннан Раян Вилданов; кызлар арасында – 10 нчы "Алтынчәч" балалар бакчасыннан Самира Бадертдинова һәм Тумутуктан "Аккош" тәрбияләнүчесе Динә Кәлимуллина лаек булды.

Өченче баскычта Тимур Ганиев («Алтын балык» балалар бакчасы) һәм Радель Абдуллин («Рябинка»), Марат Әмиров («Кояшлы», П.Актүбә), Әмир Хафизов («Бәләкәч», с. бүләк); кызлар арасында Сәидә Яриәхмәтова («Улыбка»), Әдилә Гәрәева («Чишмә).

Гран-прига «Сандугач» тан Камилә Зарипова һәм «Салават күпере»балалар бакчасыннан Рияз Фатыйхов лаек булды.

- Бу иҗади ярыш тамашачылары буларак без зур рухи ләззәт алдык. Бу балалар үз милләтенең чын йолдызлары. Киләчәктә мондый конкурста барлык балалар бакчаларының катнашуын телибез, бу һәркем өчен тагын да әһәмиятлерәк җиңү булачак, – дип үз тәэсирләре белән уртаклашты район башкарма комитеты җитәкчесенең социаль мәсьәләләр буенча урынбасары, жюри рәисе Дамир Гыйләҗев.