Кош гриппы

2023 елның 18 мае, пәнҗешәмбе

Татарстан Республикасы Министрлар Кабинетының Баш ветеринария идарәсе хәбәр итә: Россия Федерациясе территориясендә кошларның югары патогенлы гриппы буенча хәл начарлана. Агымдагы ел башыннан ВГПНЫҢ 18 очагы теркәлгән, 9 очагы Киров өлкәсендә (Чайка), 4се Марий Эл Республикасында (Чайка), 2се Удмурт Республикасында (Чайка), 1се Дагестан Республикасында (карлыгачлар) һәм Калмыкиядә (пеликаннар, бакланалар), Әстерхан (карлыгачлар), калуга (Чайка) һәм Смоленск өлкәләрендә теркәлгән өлкәләрдә (чайкалар). Вгп буенча эпизоотик хәлнең үсешенә йогынты ясаучы төп факторларның берсе булып кыргый су кошларының сезонлы миграциясе кала. Хәзерге вакытта вирус циркуляциясе процессына ешрак чайкалар җәлеп ителә, бу аларның популяциясе киңлеге һәм саны белән бәйле рәвештә хәлне шактый катлауландырырга мөмкин.

Күрше Марий Эль, Удмуртия, Киров өлкәсендә чаяларның авыруы һәм күпләп үлүе турында хәбәрләр 2023 елның 2 маеннан килә башлады. Елгаларда, буаларда күпләп Чаяннар үлә, көн саен