Җәйге чорда энтеровирус инфекциясен кисәтү

2023 елның 16 августы, чәршәмбе

Җәйге-көзге чорда ел саен энтеровирус инфекцияләре белән авыручылар санының сезонлы күтәрелүе билгеләнә.

Энтеровирус йогышы-энтеровируслар китереп чыгараторган көчле вируслы йогышлы авырулар төркеме. Инфекция, нигездә, балалар халкын зарарлый һәм бизгәк, миндалин, үзәк нерв системасы, ашказаны-эчәк тракты, тире күренешләре һәм башка органнар һәм системаларның зарарлануы белән характерлана. Энтеровирус инфекциясенең иң авыр формалары булып энтеровирус менингиты һәм энцефалит тора, алар температураның 39-40 градуска кадәр күтәрелүеннән, көчле баш авыртуыннан, күп тапкыр косудан башлана, ашказаны авыртуы, сукранулар, аңның буталуы, тимгелләр барлыкка килүе ихтимал.

Инфекциянең чыганагы булып – авыру яки авыруны йөртүче кеше була. Авыру йоктыру вакытыннан алып 10 көн эчендә ачыклана, ешрак 2-5 көн эчендә.  Авыруның аерым очраклары ел дәвамында очрый, әмма ешрак авыру елның җәйге-көзге чорында барлыкка килә.

Энтеровирус инфекциясе зарарланган су һәм азык-төлек аша, авыруның бүлендекләре белән пычранган әйберләрне кулланганда, шулай ук ютәлләгәндә һәм йоткергәндә һава-тамчы юлы белән йога.

Әйләнә-тирә мохиткә эләккәч, вируслар шактый озак саклана ала: алар бүлмә температурасында берничә көн дәвамында яшәүгә сәләтле булып кала, 37 С температурасында 5065 көн дәвамында саклана, суүткәргеч суында 18 көн, елга суында 33 көн, агынты суларда 65 көн яши. Ләкин 50 градустан югары температурада үләләр (60 градуста 68 минут эчендә, 100 градуста мизгелдә), энтеровирусларга ультрафиолет нурлары һәм киптерү зарарлы тәэсир итәләр.

Энтеровирус инфекциясен йоктыру куркынычын минималь дәрәҗәгә җиткерү өчен түбәндәге кагыйдәләрне үтәргә киңәш ителә:

• эчәргә ярамаган су чыганакларыннан (коелар, фонтаннар, чишмәләр, күлләр, елгалар һ. б.) суны эчәргә яраклы максатлар өчен кулланмаска;

• махсус җиһазландырылган пляжларда гына йөзегез;

• зарарсызландыру һәм су сыйфатын контрольдә тоту бассейннарында гына йөзегез;

• ата-аналарга суны йотудан саклау өчен ачык сулыкларда коенганда балаларны күзәтергә кирәк;

• кайнатылган яки шешәләрдәге суны гынә эчәргә;

• агып торган су астында ашар алдыннан җимеш һәм яшелчәләрне яхшылап юыгыз, кайнатылган су белән юыгыз, бигрәк тә алар балалар өчен булса;

• чимал һәм әзер продуктлар, салатлар, икмәк өчен аерым кисү җиһазлары (пычаклар, кисү такталары) булырга һәм максатчан кулланырга;

• шәхси гигиенаның гади кагыйдәләрен үтәргә: һәр ашау алдыннан, җәмәгать урыннарына барып, урамнан өйгә кайтканнан соң, кулларны сабын белән җентекләп юарга. Балаларга шәхси гигиена кагыйдәләрен кечкенәдән үк өйрәтергә онытмагыз.

• авыруның беренче билгеләре барлыкка килсә, үз-үзеңне дәвалау белән шөгыльләнмәскә, ашыгыч рәвештә медицина ярдәме сорап мөрәҗәгать итәргә (поликлиникадан табибны яки ашыгыч медицина ярдәме бригадасын чакырырга һәм аларның киңәшләрен үтәргә).

Әлмәт районының “Гигиена һәм эпидемиология үзәге филиалы”