Гражданнар мөрәҗәгатьләрен карауга яңа таләпләр

2021 елның 28 октябре, пәнҗешәмбе

Роспотребнадзорның Татарстан Республикасы буенча идарәсенең Россия Федерациясе дәүләт чигендә һәм транспортта чик буе ветеринария контроле бүлеге инспекторлары тарафыннан агымдагы елның 1 нче июлендә «Казан» халыкара аэропортында 15 авиарейс пассажирларының кул йөге каралды һәм Россельхознадзорның 2003 елның 28 ноябрендә чыгарган 13-8-01 / 9999 номерлы карары нигезендә Таджикистан Республикасында Россиягә кертү вакытлыча чикләнгән продукт: эремчәк табып алынды.:

1) гражданнар тарафыннан мондый мөрәҗәгатьләрне турыдан-туры контроль (күзәтчелек) органына йә дәүләт һәм муниципаль хезмәтләр күрсәтүнең күпфункцияле үзәге аша, гражданинның шәхесен таныклаучы документ күрсәтеп, шәхсән үзе тапшырганда;;

2) гариза бирүчене идентификацияләү һәм аутентификацияләүнең бердәм системасы аша, дәүләт һәм муниципаль хезмәтләрнең бердәм порталында, дәүләт һәм муниципаль хезмәтләрнең региональ порталларында яки "Интернет" челтәрендәге контроль (күзәтчелек) органнарының рәсми сайтларында, шулай ук контроль (күзәтчелек) органнарының мәгълүмати системаларында идентификацияләү һәм аутентификацияләү узганнан соң мондый мөрәҗәгатьләрне тапшырганда.

Шулай итеп, гражданнар, шәхсән Татарстан Республикасы буенча Роспотребнадзор идарәсенә (яки аның территориаль бүлекләренә) яисә шәхесне таныклаучы документ күрсәтеп, дәүләт һәм муниципаль хезмәтләр күрсәтүнең күпфункцияле үзәге аша мөрәҗәгать итеп, яисә идентификация һәм аутентификация узганнан соң, электрон рәвештә мөрәҗәгать итә алалар.

Шул ук вакытта, гариза (мөрәҗәгать) җибәргән зат буларак, гражданинның шәхесе турында белешмәләр контроль (күзәтчелек) органы тарафыннан контрольдә тотучы затка контроль (күзәтчелек) органына җибәрелгән граждан ризалыгы белән генә тапшырылырга мөмкин (248-ФЗ номерлы Федераль законның 59 ст.4 өлеше). Күрсәтелгән ризалыкны рәсмиләштерү идарә тарафыннан шикаятьләр һәм гаризалар кабул иткәндә тәкъдим ителә, ягъни мөрәҗәгать итүченең әлеге белешмәләрен ачу кулланучылар хокукларын яклау өлкәсендә дә, шулай ук халыкның санитар-эпидемиологик иминлеге өлкәсендә дә мөрәҗәгатьләрне караганда (мәсәлән, гражданинга медицина хезмәте күрсәткәндә санитария-эпидемиология таләпләрен үтәү) кирәк булырга мөмкин.

Югарыда күрсәтелгән таләпләрне үтәмичә, контроль күзәтчелек чараларын оештыру белән мөрәҗәгатьләрне карау мөмкин түгел.

Моннан тыш, 248-ФЗ номерлы Федераль законның 59 статьясындагы 2 өлеше нигезендә, әгәр мөрәҗәгатьтә ялган белешмәләр күрсәтелсә, кергән мөрәҗәгатьне карап тикшерү белән бәйле рәвештә Идарә тотылган чыгымнарны түләтү максатларында, контроль (күзәтчелек) органы буларак, судка мөрәҗәгать итү хокукы каралган.