Азнакай районында «үсеш ноктасы» мәгариф үзәкләре булдырылган гомуми белем бирү оешмалары җитәкчеләре өчен Республика семинары кысаларында 2019,2020,2021 елдагы мәктәп – үзәкләрнең эш тәҗрибәсен тәкъдир итү оештырылды.

2021 елның 1 декабре, чәршәмбе

«Заманча мәктәп» федераль программасы кысаларында, Азнакай районында 2019 елдан бирле 11 мәктәп базасында «үсеш ноктасы» мәгариф үзәкләре ачылды, аларда цифрлы, техник, табигый-фәнни һәм гуманитар профильләрдәге белем бирү программалары гамәлгә ашырыла.

«Укучыларның заманча компетенцияләрен формалаштыру ресурсы буларак «үсеш ноктасы» мәгариф үзәге» семинарына Азнакай районында Татарстан Республикасы муниципаль районнарыннан _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ директорлар килделәр.

Семинарда Татарстан Республикасы Мәгариф һәм фән министры урынбасары Закирова Минзалия Заһри кызы, Азнакай муниципаль районы башлыгы Шәйдуллин Марсель Зөфәр улы, Башкарма комитет җитәкчесе Шәмсетдинов Айдар Хәләфетдин улы катнашты.

Азнакай шәһәренең 1 нче урта мәктәбе базасында семинарның пленар өлеше узды, анда мәгариф идарәсе җитәкчесе Гыйләҗева Зөлфия Солтангировна район мәктәп – үзәкләрен тәэмин итү системасы белән таныштырды, начальник урынбасары Әхмәдишина Лилия Мөгамбәр кызы мәгариф үзәкләрендә белем бирү программаларының яңа форматлары ничек кертелүе турында сөйләде, 4 нче лицей директоры Шәйдуллин Илмир Нашатович мәктәпләр, мәгариф үзәкләре булдырылган проблемалар һәм чакырулар турында сөйләде, шулай ук лицейның эш тәҗрибәсен тәкъдим итте. Пленар өлештә катнашучыларны район башлыгы Шәйдуллин Марсель Зөфәр улы һәм Татарстан Республикасы Мәгариф һәм фән министры урынбасары Закирова Минзалия Заһри кызы сәламләде. Педагогик хезмәткәрләрне һәм проектта катнашучы мәктәп директорларын бүләкләү булды.

Азнакай районының эш тәҗрибәсен 3 мәйданчыкта тәкъдим иттеләр. Семинарның практик өлеше үз эченә мәктәп тәҗрибәсе презентациясен алды:

2019-2020 елларда Тымытык урта гомуми белем бирү мәктәбе базасында (4 мәктәп – технологик, цифрлы һәм гуманитар белем бирү үзәкләре 2019, 2020 еллар) үзәкләрнең эше авыл мәктәпләре шартларында һөнәри юнәлеш бирү эшен ничек оештырырга ярдәм итүе турында уртаклаштылар.
2021 елда 9 нчы урта мәктәп базасында (2021 елда катнашкан 6 мәктәп) табигый – фәнни юнәлештәге үзәкләрнең «заманча мәктәп» проектында катнашучы мәктәпләрнең эш тәҗрибәсен мәктәп һәм өстәмә белем бирү системасында мәгариф үзәкләре программасын ничек уңышлы интеграцияләргә мөмкин булуын тәкъдим итте.
2021 нче елда Актүбәнең 1 нче урта мәктәбе-бистә шартларында социаль объектлар белән Челтәр хезмәттәшлеге тәҗрибәсе.
Семинарда катнашучыларга 27дән артык дәрестән тыш һәм дәрестән тыш эшчәнлек рәвеше, мастер-класслар, «Альметрика», «Кванториум», «Татнефть»ГАҖ биолабораторияләре белән хезмәттәшлек тәҗрибәсе тәкъдим ителде.

Семинар Мәлбагыш урта мәктәбендә тәмамланды, анда лаборатория эше оештырылган, теплица төзелгән, анда 2022 елда табигый-фәнни белем бирү үзәге ачылачак.